Uxmal

Asi 80 km jižně do Méridy, hlavního města státu Yucatán, leží pozůstatky jednoho z nejkrásnějších a nejpůsobivějších mayských měst. Jmenuje se Uxmal, „třikrát stavěné“.

Stavby v urbanisticky velmi sevřeně působícím areálu jsou vrcholným příkladem architektonického stylu puuc, který v této oblasti nazývané stejným slovem převládal. Původně znamená tento mayský výraz „kopec“ a vztahuje se k nedalekému pásmu krasových kopečků v průměru o 50 m převyšujících okolní plochý terén, kterému se říká Sierrita de Ticul a někdy také Puucká vrchovina. Stavby v tomto stylu jsou typické pro konec klasického období mezoamerických prekolumbovských dějin, 8. a 9. stol. Charakteristická stavba stylu puuc má relativně nízkou spodní část s hladkými zdmi a pravoúhlými dveřními otvory. Římsa ji odděluje od horní části, která je v protikladu k té spodní až marnotratně dekorována. Základní vzor vlysů je geometrický, uplatňují se kosočtverce i klikaté „meandry“. Hlavně nad vchody a na nárožích se objevuje figurální výzdoba – různá vyobrazení hadů, někdy svinutých, jindy natažených, občas dvouhlavých nebo opeřených s chřestýším chrastítkem na ocase a lidským obličejem vyhlížejícím z otevřené hadí tlamy na druhém konci těla. Na mnoha místech se objevují rovněž masky boha deště Chaca s protáhlými nosy, někdy až chobotovitě prodlouženými a esovitě zatočenými, což je prvek typický zejména pro styl chenes. Je pravděpodobné, že v Uxmalu byl Chacův význam ještě větší než jinde, protože město nemělo na rozdíl od mnoha jiných yucatánských sídel vlastní cenoty, podzemní jezera, ale jako zdroj vody zde sloužily pouze uměle vykopané lahvovité cisterny chultunob, do nichž se zachytávaly srážky. Jeden takový chultun je v Uxmalu hned u vchodu do areálu.

Uxmal patří k nejlépe zrekonstruovaným a upraveným mayským lokalitám na Yucatánu, ale jeho přesnější minulost je stále zahalena do značné míry tajemstvím. Na základě údajů v knihách Chilama Balama Evropané dlouho věřili, že město bylo založeno až kolem roku 1000. Ve skutečnosti ale v té době jeho čistě mayská historie naopak končila a město upadalo, aby bylo na konci 11. stol. bez zjevné a nám dnes známé příčiny opuštěno – stejně jako čtyři další města ani ne v třicetikilometrovém okruhu kolem něj (Kabáh, Sayil, Labná a Xpalak). Radiokarbonové metody datování kladou počátky Uxmalu někam do 6. stol. a své vrcholné období prožilo město ve druhé polovině 9. stol., kdy v něm žilo podle některých odhadů patnáct, podle jiných až pětadvacet tisíc lidí…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Mexiko