Valbřich, polsky Wałbrzych, město se zeleným dubem ve znaku, zažilo v minulém století velký vzestup i pád. Teď se tu soustřeďují na oživení všech jeho krás i zajímavostí, jež přitahují stále více turistů. Vždyť je tu třeba unikátní Palmový skleník, horská chata přímo v centru a na severním okraji města proslulý zámek Książ.
Osudem Valbřichu je černé uhlí – nejstarší důl zde byl založen už v roce 1366! Stalo se tak na Liščí hoře. Podle pověsti lidé našli uhlí právě v hluboké noře, kterou si vyhrabala rezavá kmotra. V roce 1805 už bylo ve Valbřichu 54 dolů a v Liščí štole, zaplavené vodou do výše jednoho metru, se jako v první štole v Evropě uhlí převáželo na loďkách. Stejně jako dnes byla Liščí štola velkou atrakcí už v době svého vzniku – navštívili ji třeba pruský král Bedřich Vilém III. nebo ruská carevna Alexandra Fjodorovna.
Největší rozkvět dolování přišel ve 20. stol., kdy „černé zlato“ živilo desítky tisíc osob. O to horší byl šok, když v 90. letech začaly být ztrátové doly zavírány a 32 % obyvatel Valbřichu se ocitlo bez práce. Lidé tehdy dokonce nelegálně těžili uhlí v nebezpečných opuštěných šachtách zvaných biedaszyby, doslova „bídašachty“.
V té době už měly velké potíže také další dva sloupy, o něž se tradičně opírala prosperita Valbřichu, textilní průmysl (v roce 1818 tu jako první na kontinentu spustili mechanickou přádelnu lnu) a výroba „bílého zlata“ čili porcelánu (ze tří proslulých porcelánek zůstaly v provozu dvě, které však tvrdě zápasí s konkurencí). Za posledních 30 let klesl počet obyvatel Valbřichu více než o pětinu, teď ale začíná opět narůstat, aktuálně žije ve městě něco přes 100 000 lidí.
Palmy a zahrádkářský ráj
Obnovu svého města vzali Valbřišští za správný konec. Dnes tu parky zabírají zhruba třetinu plochy, přičemž jedinečným magnetem je Palmový skleník s víc než 250 druhy rostlin z celého světa. Jako substrát pro ně byl použit sopečný tuf z Etny, kterého sem v roce 1911 přivezli sedm vagonů. Nákladem sedmi milionů marek – tehdy šlo o obrovskou částku – nechal 15 m vysoký skleník zbudovat kníže Jan Jindřich XV. z Plessu a Hochbergu pro potěšení své anglické manželky zvané kněžna Daisy. Palmiarnia zahrnuje kromě vlastního skleníku také japonskou zahradu, růžovou zahradu, sbírku bonsají a další krásná místa, jež stojí za návštěvu.
Při rozšiřování zelených ploch vznikla ve Valbřichu také asi největší zahrádkářská kolonie Evropy Podzamcze. Na ploše téměř 100 ha je nedaleko od stejnojmenného sídliště více než 2500 zahrádek. Kousek odtud pak stojí slav…
Úplné znění článku naleznete zde