Voraři v Cofrentes - plavba na voru při slavnosti vorařů

Voraři z Cofrentes

Voraři

V městečku Cofrentes ležícím hluboko ve vnitrozemí valencijské provincie, na soutoku řek Cabriel a Júcar, se koná jedna z nejzajímavějších slavností v celém regionu. A především díky ní povědomí o obci se sotva tisícovkou stálých obyvatel postupně vzrůstá.

Je poslední dubnová sobota dopoledne a my zvolna stoupáme od parkoviště úzkými uličkami vzhůru k hradu. Naším cílem je náměstíčko před radnicí kousek pod ním, pak už se budeme držet ostatních. Záhy zjišťujeme, že zabloudit nemůžeme – hrad se nad námi tyčí jako maják a také už slyšíme ruch shromažďujícího se davu. Náměstí je už slušně zaplněné, každý příchozí dostává modrobíle kostkovaný šátek k uvázání kolem krku a lidé se začínají zvolna formovat do průvodu. V čele skupinka mladých dívek v bílých košilích, černých kamaších s fialovou šerpou v pase a černých bundách – královna slavnosti a její dámy. Za nimi lidé všeho věku a pohlaví, bílá košile, černé kalhoty, žlutá šerpa v pase, v ruce dlouhé dřevěné bidlo, na jedné straně zakončené železným hákem a bodcem – voraři. Další skupina: džíny nebo černé kalhoty a jednotné černé bundy, poznávací znamení: hudební nástroj v ruce, případně kolem krku. A pak všichni ostatní – diváci. Najednou se do uší zaryjí první ohlušující tóny a průvod se dá do pohybu. Další ročník slavnosti La Maderada právě začal.

Cofrentes - Průvod v čele s královnou a jejími dámami se vydává na cestu proti proudu řeky při slavnosti vorařů
Průvod v čele s královnou a jejími dámami se vydává na cestu proti proudu řeky

Scházíme městem dolů k řece Cabriel a po jejím pravém břehu pokračujeme asi kilometr proti proudu. Dobrá příležitost dozvědět se od místních o celé akci něco víc. Slavnost, která se poprvé konala v roce 2008 a od té doby každý rok vždy o víkendu na přelomu dubna a května a kterou Valencijské společenství vyhlásilo roku 2014 „slavností místního turistického zájmu“, je připomínkou dávných časů, kdy se po obou řekách, jež se u Cofrentes stékají, plavilo dřevo z hor okolo Cuenky do Cullery na pobřeží Středozemního moře. Kmeny se svázaly do vorů, na vory nastoupili voraři a jelo se! Voraři se najímali vždy na konkrétní plavbu a platilo se jim podle počtu osob, třeba i dětem, pokud opravdu pomáhaly. Často proto jezdily se dřevem celé rodiny. Dřevo se plavilo na podzim, když po prvních srážkách stoupla výška hladiny v řece, a cesta trvala minimálně čtyři měsíce, někdy klidně i o dva nebo tři déle. Voraři ovládali svá plavidla pomocí oněch bidel s hákem a bodcem na konci, která jsme viděli v rukou „žlutých šerp“. Podle nich vzniklo také jedno jejich označení gancheros, protože onen železný hák je gancho. Druhé pojmenování madereros pak znamená „dřevorubci“.

Cofrentes - rytíři při slavnosti vorařů

Obecně se dřevo takhle plavilo už od středověku, ale práce vorařů začala být obzvlášť důležitá v 18. a 19. stol., kdy poptávka po dřevu výrazně vzrostla, nejprve kvůli stavbě lodí pro námořnictvo a později kvůli stoupající výrobě nábytku, telegrafních sloupů a mnoha dalších produktů. Právě v té době získali největší věhlas voraři z Cofrentes. Začátek konce splavování dřeva přišel s rokem 1885, kdy byla dokončena železnice z Valencie do Utielu. Dřevo se po řece Cabriel plavilo pouze do Contreras daleko proti proudu, odtamtud se na povozech převáželo do Utielu a po železnici k moři. Cofrentes zůstalo stranou. Teď ale dávná tradice alespoň jednou za rok ožívá.

Dostává se nám informací i o hudebním doprovodu, který tvoří tradiční písně zdejšího kraje. Hraje soubor školy tabalu a dolçainy Russafa-fa z Valencie, založené v roce 1993 skupinou milovníků tradiční hudby, především té, která se hraje na dva nástroje. Dolçaina valencijsky nebo španělsky dulzaina není nic jiného než šalmaj, u nás dnes poněkud pozapomenutý dechový nástroj, předchůdce hoboje. A tabal či tabalet je středně velký buben, který se nosí zavěšený na krku.

Cofrentes - příprava paelly při svátku vorařů
Součástí slavnosti je středověký trh a také příprava obří paelly, která začíná standardně – opečením králičího a kuřecího masa

A co nás čeká? Průvod dojde na místo, kde jsou na břehu už přichystány vory a vedle cesty občerstvení. Kdo si koupí lístek za pár euro, dostane slaný koláč se šunkou a klobásou, sladký kousek z dýně a sladkých brambor, plechovku nápoje a kalíšek tradičního likéru zurracapote. Až se pojí, místní farář požehná vorům, ty se spustí na vodu a odvážné dvou- až tříčlenné posádky na nich pojedou asi 400 m směrem k městu. Za chvíli se na vlastní oči přesvědčíme, že to není nic jednoduchého. Udržet rovnováhu na voru z osmi až deseti nepříliš silných kmínků dá dost práce – a ne vždy se to podaří. O pády do vody není nouze, a pokud někdo zvládá plavbu až příliš suverénně, některá jiná posádka se už postará, aby mu to tak dobře nešlo. Vždyť jde především o zábavu…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Valencie

Voraři