Cítíte se už procházením lisabonských ulic trošku utrmáceni? Myslíte, že by to chtělo na chvilku nějakou změnu? Vyrazte na pár hodin k moři!
Lisabon se rád pyšní tím, že je jediným hlavním městem v Evropě, které oplývá písečnými plážemi. Pravda to je, i když skutečnost je trochu košatější než jedna reklamní věta. Většina z nejlepších pláží, k nimž se Lisabon hlásí, leží jižně za Tejem na pobřeží Setúbalského poloostrova a z města je to k nim 40–50 km. Fakticky už nejde ani o Velký Lisabon, „pouze“ o Lisabonskou oblast. Na většinu z nich se navíc lze hromadnou dopravou dostat jen obtížně nebo vůbec. Pro turistu bez auta neřešitelné. Ale nevěšte hlavu – hezký výlet, v případě zájmu i s nějakými těmi plážovými radovánkami, lze snadno podniknout díky příměstským vlakům, které jezdí z lisabonského nádraží Cais do Sodré podél pobřeží na západ a jejich cílovou stanicí je Cascais. Musí se ale počítat s tím, že hlavně v sezoně budou zdejší pláže dost zalidněné.
Lisaboňané jezdí k moři často a rádi po celý rok, v chladnějších měsících jen tak na procházku. Přes léto sice slunce na plážích žhne tak, jak se od něj čeká, ale voda v těchto místech nijak mimořádně teplá není, jen málokdy vyšplhá její teplota k hranici 20 °C, natož výš. Místní s oblibou využívají pláže nejblíže k Lisabonu v Carcavelos a Parede, pro turisty jsou ale nejzajímavější poslední dvě letoviska na trase příměstských vlaků, Estoril a Cascais. Ale než tam dojedeme, nabízí se po cestě ještě jedna zastávka, jejíž téma do výletu k moři perfektně zapadá.
Když vystoupíte v Algés, hned na první zastávce za Belémem, a půjdete po hlavní ulici paralelní s kolejemi pár stovek metrů ve směru jízdy, dorazíte k Akváriu Vasca da Gamy. Vědecká a pedagogická instituce, otevřená pro veřejnost roku 1898 v rámci oslav 400. výročí plavby Vasca da Gamy do Indie, má kromě akvarijní rovněž muzejní část. Připomíná osobu zakladatele portugalské oceánografie, který byl velkým podporovatelem myšlenky vybudování tohoto akvária a z jehož sbírek pochází řada vystavených exponátů. Jde o osobu velmi zajímavou, kterou by v postavení zaníceného badatele málokdo čekal, totiž o předposledního portugalského krále Carlose I. Vzdělaný král z portugalské…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Lisabon