Zruč nad Sázavou - novogoticky přestavěný zámek

Zruč nad Sázavou

Zrekonstruovaný zámek, anglický park, nejrůznější sportovní vyžití, bohatá nabídka rozmanitých aktivit pro děti, to vše zasazeno do malebné krajiny středního Posázaví – nevelká Zruč nad Sázavou své návštěvníky příjemně překvapí.  

První dochovaná písemná zmínka o Zruči pochází z roku 1328, je však zcela jisté, že trvalé osídlení zde je starší. Možná již templářští rytíři vybudovali na skále nad řekou Sázavou hrad střežící důležitou obchodní stezku. Původní dřevěnou tvrz časem nahradila kamenná stavba, kterou její majitelé postupně dobudovávali a opevňovali. Prakticky nedobytnou pevností se hrad stal za více než dvě století trvajícího vlastnictví mocného rodu Kolowratů (1334–1553). Od nich koupili zdejší panství Kalenicové, za nichž Zruč zaznamenala nebývalý rozkvět a v roce 1561 byla povýšena na město. Dodnes viditelnou připomínkou doby Kaleniců je městský znak, v němž jsou stříbrné buvolí rohy na červeném štítě – právě tak vypadal rodový erb vladyků z Kalenic.

Zruč nad Sázavou - Kolowratská věž
Kolowratská věž

Hrad byl postupně přebudován na zámek, který ale v 18.–19. stol. třikrát vyhořel. Zásadní změny vedoucí k její současné podobě zaznamenala tato městská dominanta až na samém konci 19. stol. V roce 1885 koupil zámek železniční stavitel Jan Schebek a jeho syn Adolf zahájil o šest let později rozsáhlou rekonstrukci zámku v novogotickém slohu podle plánů architekta Jana Vejrycha. V roce 1948 byl zámek rodině Schebků zkonfiskován a po roce 1989 vrácen jejich potomkům. Od roku 2003 jsou zámek i park ve vlastnictví města, v letech 2005–2015 prošel celý areál za pomoci evropských fondů rozsáhlými opravami.

Zámek dnes nabízí dva prohlídkové okruhy, malý a velký, tematicky se vztahující k době posledních majitelů, rodiny Schebků. Zařízené interiéry zahrnují například zelenou jídelnu, kde uslyšíte stále funkční orchestrion z roku 1885, reprezentační pracovnu či maurskou knihovnu. Velký okruh je rozšířený o prohlídku zámecké kaple, romantické koupelny s vanou zapuštěnou do podlahy, dochovanými kamny a bojlerem, ale hlavně o výstup na zámeckou věž, z níž se můžete podívat z výšky 36 m na celý zámecký areál.

Zruč nad Sázavou - expozice Vodáckého muzea
Ve Zručském dvoře je umístěno jedinečné Vodácké muzeum

V podkroví zámku jsou umístěny dvě expozice, které zvou k samostatným prohlídkám. Svět kostiček a panenek je zapomenutou zemí dětství, her a radosti, kterou ocení a užijí si právě děti. Regionální muzeum zde pak nabízí expozici Od verpánku k Baťovi, která připomíná obuvnickou minulost města. Pro Zruč nad Sázavou znamenal ve 20. stol. významný mezník rok 1939, kdy sem přišla světoznámá firma Baťa ze Zlína a zahájila zde obuvnickou výrobu. Tehdy vznikla úplně nová část Zruče, dodnes přezdívaná Baťov, s typickou baťovskou zástavbou, jakou známe například ze Zlína. Výroba obuvi ve Zruči přečkala i znárodnění podniku a dětská obuv se symbolem žirafy z místního podniku přejmenovaného na Sázavan bývala známá až do začátku 90. let po celém světě.

K procházkám láká krásný zámecký park v anglickém stylu s jezírkem, fontánkou, četnými sochami a vzácnými dřevinami. O těch se lze pomocí QR kódů a chytrého telefonu dozvědět ještě daleko více, než uvádí jmenovka u každého z nich. V roce 2015 byla v parku otevřena naučná stezka se 14 zastaveními, která seznamují s historickými památkami parku a s osudy rodiny Schebků, a dvěma herními prvky pro děti. Pátá zastávka naučné stezky je u psího hřbitova, kde Schebkovi pochovávali své lovecké psy. Z původních osmi náhrobků se dochovaly dva a soška divokého králíka s loveckou mošnou.

Zruč nad Sázavou - velká pracovna
Zámecké interiéry (na snímku velká pracovna) se tematicky vztahují k době, kdy zámek patřil Schebkům

Pár desítek metrů od zámku stojí nejnápadnější středověká památka, Kolowratská věž. Bývalá hláska je přístupná veřejnosti, návštěvník se v každém patře dozví něco z její minulosti a nahoře na něj čeká krásný výhled na celou starou část Zruče. Okolo zámku se vine zámecký příkop, který dětským návštěvníkům nabízí zábavně naučnou stezku rytíře Miloty z Kolowrat. Děti si zde mohou na deseti zastaveních vyzkoušet, zda by byly platnými členy rytířské skupiny. Mohou si zastřílet z luku, zaházet sekyrkou či vyšplhat na totem. Glejt za správné zdolání všech nástrah je pro ně připraven v infocentru na zámku. V někdejším špýcharu je umístěna interaktivní expozice Příběh řeky Sázavy, která se bude líbit opět hlavně dětem. Ačkoliv kdo z dospělých dnes ještě ví, kdo byl a co přesně dělal hamerník, ledař či vorař?

Kousek od zámku je obnovený areál tzv. Zručského dvora a v něm čeká na návštěvníky města opravdový unikát – Vodácké muzeum je snad jediné svého druhu na světě. Nadchne samozřejmě všechny vodáky a milovníky vody, ale zaujme každého. Nabízí interaktivní prohlídku historických i moderních lodí, expozici pádel, záchranných vest, barelů, oblečení apod. Děti si mohou vyzkoušet, jak se nafukuje raft, nebo si pustit lodičku po modelu řeky.

Zruč nad Sázavou - turisté na rozhledně Babka
K vyhledávaným turistickým cílům patří rozhledna Babka asi 2 km od centra města

Pokud byste se chtěli vydat od zámku trochu dál a třeba si prohlédnout výše zmíněný Baťov, nemusíte nutně jenom pěšky. Ve Zručském dvoře funguje i půjčovna elektrokol, která můžete využít i na nově vybudované cyklostezce pod zámkem, jež vede podél řeky a navazuje na síť stávajících cyklostezek procházejících městem. Pěším turistům lze zase doporučit novou naučnou stezku vedoucí k rozhledně Babka vzdálené asi dva kilometry od centra města. Stojí ve výšce 451 m n. m. a na vyhlídkovou plošinu 24 m nad terénem vede 130 schodů. Otevře se před vámi pohled nejen na celou Zruč, ale také do okolí s vrchy Velký Blaník, Melechov, Fiolník a Jordán. Kus krásného Posázaví budete mít jako na dlani.

Další články z vydání o Posázaví naleznete zde

www.zamek-zruc.cz

Zruč nad Sázavou