Ze života australských kakadu

Austrálie je skutečně zemí papoušků. Těžko bychom někde jinde hledali tak obrovská hejna, jaká vytvářejí velcí kakadu nebo malé andulky. Na celém světě žije v současné době více než 330 druhů papoušků, z nichž 52 můžeme pozorovat na australském kontinentě.
Třicet devět druhů patří do čeledi vlastních papoušků Psittacidae a zbývajících 13 vytváří samostatnou čeleď kakaduovitých (Cacatuidae). A právě kakadu patří vedle klokana a koaly mezi nejcharakterističtější, symbolická zvířata Austrálie. Kakadu byl ostatně při objevování Austrálie také prvním místním papouškem, který byl kdy spatřen a popsán Evropanem. Staré záznamy hovoří o 22. srpnu 1699, kdy William Dampier přistál na malém ostrově u pobřeží severozápadní Austrálie, kde pozoroval hejno kakadu naholících (Cacatua sanguinea).
Když se řekne kakadu, tak si asi většina z nás představí velkého bílého papouška se silným zobákem a hlavně s nápadnou a roztažitelnou chocholkou na temeni hlavy. Většina druhů doopravdy odpovídá této základní představě, nicméně není kakadu jako kakadu…

 

Úplné znění článku naleznete v časopise Země světa č. 5/2002

Další informace o Austrálii naleznet zde: http://www.sopka.cz