Znojemskem na kole

Ale nemějte obavy, nikdo Vám onen pomyslný med kolem úst mazat nehodlá. Pokud se opravdu rozhodnete projezdit Znojemsko celé a nevynechat při tom ani píď značených tras, bude to úkol vskutku nelehký a bohatý nejen na slibované zážitky, ale i sportovní výkony. Stezky totiž netvoří souvislý okruh a jenom jejich celková trasa na území znojemské vinařské podoblasti měří přes 280 kilometrů. Výlet je tedy třeba pečlivě naplánovat, rozdělit na více dní anebo přimhouřit oči a některé části stezky zkrátka nechat na jindy. Samozřejmě si můžete odmyslet hranice jednotlivých vinařských podoblastí, vymezit svůj cyklistický rajón úplně jinými parametry a podle libosti navštívit další místa na jižní Moravě. I když, zejména severní část Znojemska je turisty tak trochu opomíjena i přesto, že právě tady je celá řada zajímavých památek.

 

Bílé i červené

Premonstrátský ženský klášter Rosa coeli v Dolních KounicíchTéměř na dohled od jihomoravské metropole Brna v údolí řeky Jihlavy leží městečko snad s největší koncentrací historických staveb na obyvatele na Moravě – Dolní Kounice. Dovede Vás sem Brněnská vinařská stezka, jejíž celková délka je 130 km a na území Znojemska zasahuje téměř polovinou. Tento úsek Vás povede z Rajhradu právě přes Dolní Kounice, Pravlov, Medlov a dále směrem na Pohořelice, do mikulovské vinařské podoblasti.

Dominantu Dolních Kounic tvoří komplex zámku vybudovaného ve 20. letech 14. století k ochraně místního kláštera premonstrátek, v jehož majetku zůstal až do roku 1527. Klášter s nádherným jménem Rosa coeli (růže nebeská) se řadí mezi vůbec nejvýznamnější středoevropské církevní stavby z období gotiky. Bohužel byl poté, co roku 1703 podruhé vyhořel, prodán dolnokounickému panství, čímž byly další pokusy o jeho obnovu definitivně ukončeny. I zřícenina kláštera je však natolik působivá a majestátní, že rozhodně stojí za vidění. Kromě zámku a kláštera najdete v této tradiční vinařské obci nejen památky židovské přítomnosti, ale i řadů kaplí, kostelů a Božích muk. Zdejší vinaři vyrábějí kromě bílého i výborné červené víno (zejména odrůdu Frankovka) a rádi Vás pozvou do svých sklepů ochutnat.

 

Po Znojemsku křížem krážem

Kaple sv. Floriána z konce 17. století stojí na kopci Floriánek nad Moravským KrumlovemAž se do sytosti nabažíte historických krás, které ukrývají Dolní Kounice, zamiřte po Brněnské stezce směrem na jih a v Pravlově odbočte doprava. Tady na ni totiž navazuje Znojemská vinařská stezka, která je z desítky hlavních vinařských cyklotras vůbec nejdelší. A právě tato, plných 165 kilometrů dlouhá cesta, Vás provede po Znojemské vinařské podoblasti téměř od severu k jihu a od západu k východu. Prvním významnějším cílem na její trase je historické město Moravský Krumlov ležící na nádherných meandrech říčky Rokytné. Asi nejvíce navštěvovanou památkou je místní zámek a nedávno obnovený zámecký park o rozloze úctyhodných 12 hektarů. K dalším architektonicky významným stavbám patří klášter s kostelem sv. Bartoloměje ze druhé poloviny 14. století. V Moravském Krumlově najdete ještě několik dalších kostelů a kaplí a také židovský hřbitov. Jižně od města si můžete výlet zpestřit krátkým okruhem kolem Týnského rybníka a pak už na vás čeká příjemná projížďka zvlněnou krajinou mezi poli a vinicemi. Trasa cesty je v tomto úseku téměř výhradně vedena po asfaltových silnicích, většinou velmi málo frekventovaných. Stezka vás nasměruje nejprve jihovýchodně od Moravského Krumlova přes Vedrovice, Kubšice a Šumice, kde se zaklikatí jako had a stočí na jihozápad. Do Olbramovic se můžete těšit na nádherně opravené portály vinných sklepů a samozřejmě na pohostinné vinaře. Až se dosyta vynadíváte, okoštujete něco vynikajícího vína a nasajete zdejší příjemnou atmosféru, pokračujte přes Bohutice dál. Kousek za nimi se Znojemská vinná rozděluje a Vy se budete muset rozhodnout, zda Vás více láká město Miroslav nebo zda odbočíte raději vlevo a důkladně prozkoumáte obce Našiměřice, Branišovice, Vlasatice, Troskotovice, Břežany a Lechovice. Osobně doporučuji spíše první variantu, neboť v Miroslavi najdete nejen historický zámek, podle pověsti přestavěný z vodní tvrze založené kněžnou Miroslavou, ale i nádherné okolí – šest kopců směrem na jih od města je botanicky cennou přírodní lokalitou s více než 340 druhy rostlin. Cestou z Miroslavi Vás čeká krátký průjezd přímo mezi vinicemi a potom už příjemná cesta po silnici až do Víšňového a Horních Dunajovic, Želetic a Protiměřic, kde se trasa stezky znovu setká se svou východní odbočkou a zamíří do nedalekého Znojma.

 

S kolem kolem Dyje

.Ano, historické město Znojmo s řadou turistických lákadel už máte téměř na dohled. Jeho okolí je sice pro cyklisty poměrně náročné, ale určitě stojí za námahu. Lesy na sever od města a stejně tak úzký kaňon řeky Dyje, který je zároveň jedním ze čtyř národních parků v České republice, Vám připraví nejen strmá stoupání a příjemné sjezdy, ale také nádherné přírodní scenerie. Znojemská vinařská stezka Vás provede městem a přes obce Mašovice a Podmolí i východní částí našeho nejmenšího národního parku.
Ve Znojmě začíná ještě jedna vinařská cyklotrasa – celých 285 km dlouhá Moravská vinná stezka vedoucí přes všechny čtyři moravské vinařské podoblasti až do 750 let staré metropole Slovácka – Uherského Hradiště. Ve znojemské vinařské podoblasti měří Moravská vinná necelých 70 kilometrů a zpočátku míří z města směrem na jih, aby se téměř u hranic s Rakouskem stočila na východ a dovolila cyklistům poznat příjemně zvlněnou krajinu našeho pohraničí doslova posetou vinicemi. První zastávku si udělejte v Novém Šaldorfu, kde si prohlédnete unikátní kládový lis. Trasa Moravské vinné pak zčásti kopíruje tok řeky Dyje a dostanete se po ní do proslulých vinařských obcí jako jsou Šatov, Chvalovice a Vrbovec. Sesednout z kola stojí za i to ve vesničce Slup, kde si můžete prohlédnout unikátní technickou památku v podobě renesančního mlýna. Stále funkční mlýnské zařízení tady doplňuje i stálá mlynářská výstava. Samotná mlýnská strouha je ze 13. století a přivádí vodu i do soustavy Jaroslavických rybníků, které budete míjet třeba na své cestě směrem do Mikulovské vinařské podoblasti, druhé z jihomoravské čtveřice.