Lidé si často myslí, že Miami Beach je prostě takovou hezkou čtvrtí floridského velkoměsta Miami, která zahrnuje pláže a pobřeží. Je to přirozené, protože leží na dohled od centra Miami a honosí se podobnými výškovými stavbami. Ve skutečnosti jde o samostatné město, jehož vznik a vývoj byl poněkud odlišný od jeho souseda.
Miami Beach leží na bariérovém ostrově, který odděluje lagunu Biscayne Bay od Atlantského oceánu. Podloží má vápenaté, ale povrch ostrova tvoří převážně naplavený písek. Průměrná nadmořská výška je tu asi 1,3 m. Protože jde o ostrov, pro cestu na něj musíme použít některý z mostů. Ideální je MacArthur Causeway, který má napojení na dálnici I 95 stejně jako na expresní silnici od letiště.
Při cestě přes Biscayne Bay si nelze nevšimnout řady obřích výletních lodí po pravé straně. Stojí u Psího ostrova, což je oficiální osobní i nákladní přístav města Miami. Připomenou nám, že v dobách před pandemií z Miami vyplouvalo na okružní plavby kolem pěti a půl milionů pasažérů ročně. To je nejvíc ze všech amerických přístavů.
Další ostrovy leží po levé straně a patří už městu Miami Beach. Jsou uměle vytvořené a do posledního místa pokryté rezidenčními domy. Na jednom z nich, Palmovém ostrově, míval svoje letní sídlo Al Capone, který zde i zemřel. V roce 2008 byl jeho dům na prodej za 6,8 mil. dolarů.
Ostrov, na kterém Miami Beach leží, je asi 1,5 km široký a 15 km dlouhý. Stálých obyvatel tu žije něco přes 80 000, ale dalších několik milionů sem přijíždí na různě dlouhé pobyty. K tomu slouží řada hotelů i kondominií. Výškové budovy tvořící horizont města nejsou komerční jako v miamském Downtownu, ale rezidenční. Vlastnit apartmán v Miami Beach je investicí i lákavou příležitostí, jak se vyhnout nepříjemné zimě na severu USA.
Ještě na počátku 20. stol. zde nebyl jediný hotel a většina ostrova sloužila jako avokádová plantáž. Pozemky byly tehdy rozděleny mezi několik majitelů. Hlavní tepna ostrova Collins Avenue nese jméno pěstitele avokáda a pozdějšího developera, který postavil první most mezi pevninou a ostrovem. Když mu docházely peníze, půjčil mu Carl G. Fisher, bohatý podnikatel z Indiany, který viděl v ostrově obrovský potenciál a zakoupil zde několik pozemků. Spojení s Miami, a tím i přístup k železnici, zahájilo obrovský boom nemovitostí na ostrově. V roce 1915 tu vzniklo nové město s názvem, který vymyslel právě Carl Fisher. Tentýž rok byl v Miami Beach postaven první hotel přímo před písečnými dunami a atlantskou pláži. Oproti dnešním rezortům byl Browns Hotel skromnou stavbou, již ale dodnes najdeme na Ocean Drive 112.
Další hotely, mnohem větší a luxusnější, rychle následovaly. Začaly vznikat i soukromé rezidence bohatých Američanů. Carl Fisher vybudoval tramvajovou dráhu mezi nádražím v Miami a nově rostoucím městem. Nemovitostní bublinu odfoukl až Velký miamský hurikán v roce 1926. O tři roky později došlo k pádu na newyorské burze a zdálo se, že slibný rozvoj ostrova se zastavil. Nebyla to však tak docela pravda. Hospodářská krize sice odradila velké investory, ale poloha ostrova lákala dál. Přestalo se s výstavbou obřích hotelů, jako bylo luxusní Flamingo Carla Fishera, a v jižní části ostrova začaly růst menší úsporné stavby v tehdy oblíbeném stylu art deco.
Miami Beach je dnes rozděleno na tři části – South Beach, Mid-Beach a North Beach.
Pokud se v „jižní části“ ponoříme do zdejší zástavby, ocitneme se uprostřed unikátního architektonického souboru Art Deco Historic District. Zabírá téměř celou čtvrť a sahá od 5. až k 23. ulici. Od roku 1979 je pod ochranou Národního historického registru památek a zahrnuje přes 800 budov. Dvě třetiny z nich jsou postaveny ve stylu art deco, přesněji v tzv. aerodynamickém stylu, což byla pozdní verze vyznačující se oblými až aerodynamickými tvary a jasnými barvami. Údajně jde o největší koncentraci domů v tomto stylu na světě…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa Florida