Země světa - Florida - Miami

Několik zastavení v Miami

Miami není hlavním městem Floridy, tím je Talahasee na „floridské rukojeti“. Není ani největším, Jacksonville má obyvatel dvakrát více. Přesto pokud navštívíte Floridu, Miami jen těžko minete. Letíte na Floridu? Pak je to nejspíš do Miami. Děláte byznys na Floridě? Opět Miami. Jedete na plavbu po Karibiku? Pak vaším cílem není jiné město než Miami.

Miami není New York ani San Francisco. Zdá se vám, že chcete tohle město milovat, jen nevíte jak. Střed velkoměsta, v americké angličtině nazývaný Downtown, vypadá jako spousta jiných amerických měst. Výškové budovy, neosobní obchodní centra a těžko zvládnutelný provoz. Přesto existuje způsob, jak si centrum vychutnat. Není tu metro, v bažinách se přece jen těžko staví, zato tu mají Metromover. Vyvýšený dopravní prostředek vás kolem centra proveze zadarmo, poskytne krásný výhled širokými okny a nabídne spoustu možností k fotografování, a to je to, co soudobý turista chce. Metromover je řízen automaticky a nemá řidiče, takže město lze pozorovat i přes přední sklo.

Do vlaku nastoupíme třeba u parku Bayfront. Nad námi se tyčí Southeast Financial Center, až do roku 2003 nejvyšší mrakodrap na Floridě. Následující zastávka je uvnitř dalšího mrakodrapu. Jmenuje se Miami Tower a jeho architektem byl slavný Američan čínského původu I. M. Pei. Sklo bylo jeho oblíbeným materiálem, což se odráží i na této budově. Na střeše její nižší části najdeme veřejně přístupnou zahradu, kde se dá relaxovat či sníst si oběd v příjemném prostředí, vysoko nad rušnými ulicemi.

Florida - ruční balení doutníků
Přestože se kvůli embargu používají tabákové listy nikoli z Kuby, ale z jiných karibských ostrovů, šikovné ruce baličů doutníků patří kubánským emigrantům

Nedaleko odsud, na severním břehu řeky Miami, stávala stará pevnost Fort Dallas, kterou na konci 19. stol. vlastnila a jako svou rezidenci využívala rodina Julie Tuttleové. Byla to právě tato dáma, která v mrazivé zimě 1894–1895 poslala železničnímu magnátovi Flaglerovi kytici pomerančovníkových květů a přesvědčila ho o prodloužení dráhy k jihu. Díky tomuto počinu se zapsala do historie jako Mother of Miami – Matka Miami. Téměř celý Downtown leží na jejích bývalých pozemcích.

Vláček pak zatáčí k severu, projíždí kolem několika administrativních budov, justičních paláců, a když se stočí k východu, zastaví přímo nad nově budovaným nádražním komplexem Miami Central. Právě tady se rozkládal jižní terminál železnice Florida East Coast Henryho Flaglera. Dnes slouží především jako moderní dopravní uzel pro příměstské vlaky a autobusy.

Metromover se nyní blíží zpět k parku Bayfront. Na jeho okraji stojí multifunkční aréna FTX z roku 1999. Nedávno byla přejmenována podle bitcoinové burzy, ale stejně jí každý říká starým názvem American Airlines Arena nebo ještě spíše Triple A. Je domovskou scénou místního baseballového klubu Miami Heats a dějištěm mnoha kulturních událostí.

Trochu staršího data je výrazná věž, která připomíná slavnou Giraldu ze španělské Sevilly. Ta prý skutečně architektům posloužila za vzor, když v roce 1925 budovali nové sídlo pro místní deník Miami News. Své největší proslulosti dosáhla v 60. letech, kdy sloužila jako imigrační centrum pro kubánské uprchlíky. Právě ti, kteří z „ostrova svobody“ prchli před Castrovým režimem, ji nazvali Torre de la Libertad – věž Svobody. Dnes je v ní muzeum kubánských Američanů.

Hotel Biltmore v Miami
Také pro hotel Biltmore byla předlohou španělská renesance. Jeho věž je dodnes dominantou města Coral Gables

Bayfront park leží přímo na břehu Biscayne Bay a tvoří oddychovou oázu Downtownu. Dá se tu procházet, najíst či vyplout na vyhlídkovou plavbu po zátoce. U starého přístavu najdeme rozlehlou marínu a velký komplex obchodů a restaurací. Kdo se zajímá o české stopy, může si v parku vyhledat pamětní desku připomínající, že právě tady byl smrtelně postřelen atentátníkem chicagský starosta Antonín Čermák při setkání s nově zvoleným prezidentem Rooseveltem v roce 1933.

Od radnice ke korálovým štítům
Na další poznávání Miami je lepší mít k dispozici auto, protože město je velkoryse rozmáchlé na velké ploše. Jeho značná část vyrostla na odvodněných bažinách východního výběžku Everglades. U mostu přes ústí nevelké řeky Miami začíná na jih vedoucí Brickell Avenue. Nese jméno Williama Brickella, výhradního majitele pozemků na pravém břehu řeky, který byl sousedem Julie Tuttleové a i on se podílel na rozvoji Miami. Třída prošla za posledních 15 let obrovským rozvojem a lemují ji desítky moderních budov, většinou bank a finančních institucí z oblasti Karibiku a Latinské Ameriky. Kdo chce své obchodní aktivity směrovat právě tam, pro toho je Brickell Avenue správným místem. Ne nadarmo se jí přezdívá „Jižní Wall Street“…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa Florida

Miami