Jak se žije v Lipsku?
V jakém městě to nejvíc žije? Možná vás překvapí, že spousta Němců nezmíní Berlín, ale právě Lipsko. Saské město je sice šestkrát menší, zato má ale větší šmrnc, skvělou infrastrukturu i atmosféru. Navíc je cenově dostupnější. Čísla mluví za vše: do Lipska se stěhuje stále víc lidí. Zatímco v roce 2015 mělo město 544 000 obyvatel, letos v červnu tu bydlelo o víc jak 46 000 víc.
Lipsko umí být vážné, klidné i divoké. Je neuvěřitelně mladistvé, uvolněné a rozmanité. Ne nadarmo mu Němci často přezdívají Hypezig. Slovní hříčka vznikla z anglického pojmu hype, který označuje humbuk, a německého názvu města Leipzig. V Lipsku najdete bohémské podniky i tradiční kavárny – a možná vás překvapí, že se v Sasku ještě stále smí v některých podnicích kouřit. V potemnělých bohémských barech je cigaretový kouř téměř samozřejmostí.
Velkou zásluhu na rozvoji města mají studenti, žije jich tu přes 40 000 a jejich počet každoročně roste. V centru Lipska stojí vyhlášená univerzita, která se pyšní dobrou pověstí i nevídanou architekturou. Budovu navrhl rotterdamský architekt Erick van Egeraat, byla dokončena v roce 2017 a Lipští jsou na ni patřičně hrdí. Buď posedávají na kampusu nebo v přilehlém parku, kam si za hezkého počasí nosí oběd. A že mají z čeho vybírat – místní menza nabízí mimo jiné asijské speciality z pánve wok, pizzu či veganská jídla. Lipsko je totiž vyhlášeným vegan-friendly městem. To občas dělá starost studentům, kteří vegani nejsou a hledají spolubydlení. Není totiž výjimkou, že si obyvatelé bytu přejí spolubydlícího, který rovněž odmítá živočišné produkty a nebude plnit ledničku masem.
Spolubydlení v Německu je samostatnou kapitolou. Němci milují sdílené byty, kterým neřeknou jinak než WG, zkratkou pro Wohngemeinschaft. Zájemce o spolubydlení musí často projít několika koly výběru, které občas připomínají přijímací pohovory. Někteří studenti se tak raději spolehnou na koleje, které bývají dostupnější. Pokoj na koleji se dá sehnat od 170 eur na měsíc, což je na místní poměry velmi málo.
Univerzitní kampus je přístupný jak studentům, tak veřejnosti. Do budovy se dostane v podstatě každý, uvnitř si můžete prohlédnout například pozůstatky kostela ze třináctého století, který tu kdysi stával. Nakoukněte i do největší posluchárny Audimax, kam se vejde přes 800 posluchačů.
Stýská se vám po češtině? Zajděte do kavárny Bohemian Kids. Za barem tu čarují Bára a Míša, kteří žili různě po Německu, Lipsko jim ale učarovalo nejvíc. Výběrovou kávu nabízí také café bar Seven Shots, který nedávno u nádraží Bayerischer Bahnhof otevřela sympatická Simona, milovnice té nejlepší kávy. A tak tu Češi začínají být známí nejen jako národ pivařů, ale také dobrých baristů.
Koho víc než káva zajímají vlaky, neměl by minout stanice městské podzemky neboli S-Bahnu. Celé město tu protíná tunel, a tak se z jednoho konce Lipska na druhý dostanete za pár minut. Skvěle architektonicky zpracovaná je už zmiňovaná zastávka Bayerischer Bahnhof, kterou navrhl architekt Peter Kulka. Nad hlavami cestujících tu visí pestrobarevné trubky, které povyšují jízdu vlakem na umělecký zážitek. Na nádraží najdete také restauraci, která vaří vlastní pivo: mimo jiné typicky lipské Gose, do kterého se přidává sůl a koriandr. Zatímco někteří jeho slanou chuť nemůžou vystát, jiní na něj nedají dopustit. Posadit se můžete u velkých varen piva nebo třeba do vlakového vagonu.
Fanoušky moderní architektury nadchne také proboštský kostel Sv. Trojice, ke kterému se váže úsměvná historka. Místní katolíci si dlouho přáli důstojný svatostánek, a tak v roce 2015 dokončili architekti Schulz a Schulz působivou stavbu obloženou rochlitzským porfyrem, načervenalým kamenem typickým pro oblast mezi Lipskem a Drážďany. Nový kostel sklízel chválu všude po světě, chyběla už jen adresa – a tehdy přišly problémy. Kostel totiž stojí u rušného městského okruhu Martin-Luther-Ring. Pro katolíky samozřejmě nepřicházelo v úvahu, aby adresa kostela odkazovala k zakladateli protestantismu. A tak si vyžádali vznik nové uzoučké uličky Nonnenmühlgasse. Ta je ke spokojenosti místní katolické komunity pojmenovaná po jeptiškách.
K Lipsku patří nejen bohatá historie, ale také jízdní kola. Jezdí se tu za každého počasí a ročního období. Protože je město velké tak akorát a na kopce tu nenarazíte, pohodlně se přes promyšlené cyklostezky dostanete v podstatě kamkoli. Třeba až na výstaviště, kde se každoročně konají veletrhy – březnový knižní veletrh patří k největším na světě. V roce 2019 je navíc hlavní hostující zemí Česká republika.
S příchodem prvních teplých dnů vyrážejí Lipští na kolech k jezerům, která město obklopují. Jelikož bicykly postávají skoro všude, všímají si jich i zloději. Krádeže kol patří k nejčastějším zločinům, podle Středoněmeckého rozhlasu řešila lipská policie v roce 2017 na 12 000 takových trestních oznámení.
Starší obyvatelé Lipska a rodiny často míří k jezeru Markkleeberger See, kde obdivují bezpočet plachetnic a lodí. Ve vilkách u břehu najdete dražší restaurace i výbornou vinárnu. Studenti si zamilovali hlavně jezero Cospudener See, kterému familiárně přezdívají Cossi. Vydávají se sem za beachvolejbalovými hřišti, paddleboardy i plážovými bary, ve kterých se někdy party protáhne až do prvních slunečních paprsků. Zažít rozbřesk u vody stojí za to. U jezera Cossi se v létě navíc koná festival elektronické hudby Think!. Vidět desítky lidí tancovat ve vodě můžete snad jenom v Lipsku. Elektronická hudba a techno jsou tu ostatně velkým tématem. Právě tady vznikl jeden z nejstarších a nejslavnějších technoklubů v Německu. Dveře tajemného podniku The Distillery se otevírají po půlnoci a je naprosto běžné, že se tu tancuje až do osmi ráno. Další známý klub Institut für Zukunft, tedy Institut budoucnosti, má jedinečnou industriální atmosféru. Nachází se v obrovském bývalém tržišti Kohlrabizirkus, které vzniklo koncem 20. let minulého století a jehož kopulovité střechy byly tehdy opravdovou architektonickou senzací. Za zábavou místní vyrážejí i do kabaretů: třeba do slavného Leipziger Pfeffermühle.
Zajímavým vývojem prochází východ Lipska. Čtvrť kolem dlouhé ulice Eisenbahnstraße nemá moc dobrou pověst, ve velkém tu jede mimo jiné obchod s drogami a kriminalita je vyšší než v jiných částech Lipska. Přesto má nezaměnitelné kouzlo. Přezdívá se jí Malý Instanbul, hlavně proto, že zde bydlí spousta přistěhovalců. Ti tu mají obchody s exotickými potravinami, skvělou atmosféru zažijete třeba na sobotním trhu u Eisenbahnstraße. Koupíte tady ovoce a zeleninu z celého světa až třikrát levněji než v supermarketu. Vyplatí se i smlouvat, a pokud přijdete odpoledne, kdy trh končí, můžete získat plnou krabici manga třeba jen za dvě eura. Na Eisenbahnstraße navíc dostanete ten nejlepší kebab a ochutnáte skvělá orientální jídla.
Na východě Lipska se mísí několik světů. Nízké nájmy sem lákají mladé rodiny a studenty, kteří tu bydlí po boku přistěhovalců. Mladí lidé zde zakládají zajímavé projekty – od populárních minimalistických kaváren s výběrovou kávou až po komunitní centra, která podporují sousedské vztahy. Pravidelně organizují třeba nejrůznější festivaly či snídaně a obědy, kde se setkávají lidé z celého světa.
Na samotném konci Eisenbahnstraße se rozkládá malá farma, kterou místní založili s jasným cílem: umožnit rodinám, které si nemůžou dovolit vstupenky do zoo, přímý kontakt se zvířaty. Na východě Lipska tak vzniká zajímavý mix: studenti a mladé rodiny bydlí po boku přistěhovalců a sociálně slabších vrstev. Tato kombinace má dvojí účinek. Východ Lipska se gentrifikuje, stoupají nájmy a časem by se mohla snížit kriminalita.
Pravý lipský underground nabízí rovněž západ města. V bývalé industriální čtvrti Plagwitz žije spousta umělců a staré fabriky se tu proměňují v úžasné galerie a ateliéry. Skoro na každém rohu najdete originální graffiti, a pokud zajedete až k plagwitzkému nádraží, stavte se v galerii Kunstkraftwerk, jež vznikla v bývalé tepelné elektrárně. Expozice zahrnuje interaktivní instalace moderního umění a dechberoucí videomapping.
Vyhlášené hospůdky a bary leží také na jihu Lipska kolem ulice Karl-Liebknecht-Straße, které místní neřeknou jinak než Karli. Tady objevíte obchody s designem a specializované pivotéky či vinárny. Lipští mají moc rádi bleší trhy, které se pravidelně pořádají právě na Karli. Skvělou atmosféru má trh v bývalé konzervárně Feinkost, v létě se tady otevírá i oblíbené letní kino.
Od půllitru pšeničného Weißbieru sedají Lipští často za řídítka. I v opojení musí ale striktně dodržovat silniční pravidla, jinak riskují pokutu, která může jít až do stovek eur. Zákon říká, že pokud mají Němci víc jak 1,6 promile v krvi, jízda na kole by měla být absolutně vyloučená. Cyklista, který se dopustí zvlášť závažného přestupku, může dokonce přijít o řidičský průkaz. Pokud se vám nechce chodit pěšky a kolo vám nic neříká, Lipsko si můžete prohlédnout z vody. Celé město propojují kanály, díky kterým bývá Lipsko s trochou nadsázky přirovnávané k Benátkám. Město uvidíte z úplně jiné perspektivy, obdivovat můžete třeba domy, které mají vlastní přístup k vodě a malou loďku zaparkovanou hned u zahrady. Podél kanálů stojí také nejrůznější hospůdky a restaurace – není nic jednoduššího než nechat plavidlo u mola a skočit si na břeh pro jedno orosené pivo. Na vodních kanálech potkáte nejen zvědavé turisty, ale také celé rodiny, profesionální veslaře a celé školky či školy. Nezapomeňte místní vodáky pozdravit, i oni vás dozajista počastují hlasitým německým „AHOI!“.
Jak se žije v Lipsku