Plže - vinné sklepy

Modrobílé Plže

Jak z pohádky působí malebné seskupení vinných sklepů na okraji obce Petrov nedaleko Hodonína. Jejich průčelí klenutá do oblouku svítí bílou vápennou barvou zvanou lička. Ostře s ní kontrastuje přízemní sokl neboli podrovnávka ve šmolkově modré. Některé sklepy navíc zdobí nade dveřmi či okny ornamenty s vinnou révou. Větší část plžů je zahloubena do svahu a porostlá zelení, která dotváří celkový barevný dojem.

Petrovu dal pravděpodobně jméno šlechtic Petr z Kravař a Strážnice, majitel strážnického panství a v první polovině 15. stol. pár let moravský zemský hejtman. Obec dnes leží na břehu Baťova kanálu, kdysi to bylo v údolní nivě řeky Moravy. Tato nevýhodná poloha nedovolovala místním vinařům budovat sklepy pod domy kvůli vysoké hladině podzemní vody. Hloubili je proto ve svahu za vesnicí, kde už půda ani nebyla vhodná pro obdělávání. První písemná zmínka vztahující se ke sklepu v Plžích je za samého konce 16. stol., až do 80. let 20. stol. se ale jedinečný soubor sklepů postupně rozrůstal. Plže sice vznikaly bez dopředu promyšlené koncepce, jednotlivé sklepy nebyly zcela pravidelně rozmístěné, ale jejich stavitelé dodržovali jednotný styl staveb.

Vinaři je vykopali ve sprašové žluté hlíně a zpevnili valenou kamennou klenbou. Díky vrstvě hlíny nad sklepem se uvnitř udržuje stálá teplota, což vytváří ideální podmínky pro uskladnění vína. Šířka sklepa se většinou pohybuje mezi třemi až čtyřmi metry, délka dosahuje 15 m, výjimečně i více. Sklep obvykle sestává z několika místností. Hned za dveřmi se nachází předsklepí, jež slouží jako lisovna, kde při vinobraní vinaři lisují hrozny. Po většinu roku se ale v tomto prostoru vybaveném stolem a lavicemi scházejí vinaři k přátelskému posezení a koštování vína. Z předsklepí vede mírně se svažující chodba zvaná šija. Na jejím konci se vína skladují. Pro tento typ vinného sklepa s předsklepím se vžil výraz plž. Neoblíbené živočichy ostatně připomíná i svým tvarem – je to protáhlý kopec hlíny, který vystupuje nad okolní terén.

Vinné sklepy vytvářejí uličky, jež směřují k dvěma náměstíčkům. Tomu v horní části Plží místní říkají Kolečko. Během roku se tam pořádají různé akce jako hasičské a rybářské noci nebo tradiční Den vinařů první srpnovou neděli. Při vjezdu do areálu je také přes léto otevřena vinotéka, kde mohou turisté vyzkoušet místní vína. Lépe ale chutnají přímo v předsklepí některého z plžů, které kvůli tomu bývají zvláště o víkendech otevřeny. Plže jsou dnes významnou turistickou atrakcí a oblíbenou zastávkou na vinařských cyklostezkách, které jimi procházejí. Nejhodnotnější dochovaný celek lidových vinařských staveb na Moravě byl již v roce 1983 vyhlášen vůbec první vesnickou památkovou rezervací v České republice.

Další články z vydání o Hodonínsku naleznete zde