Novozélandské pobřeží rozhodně není fádní. Extrémně členité a rozervané břehy s kilometrovými skalními srázy se střídají s písčitými plážemi, jejichž konce nelze dohlédnout. Délka pláže Ninety Mile Beach v nejsevernějším cípu Severního ostrova sice plně neodpovídá jejímu názvu, přesto však činí skoro 90 km. Nově otevřená nudistická pláž u Otaki na jihozápadě Severního ostrova měří 45 km. Protipólem rovných pláží, především na opačném konci země ve Fiordlandu na jihozápadním pobřeží Jižního ostrova, jsou „sounds“, fjordy pronikající desítky kilometrů hluboko do pevniny. Samostatnou kapitolou jsou pak stovky drobných i větších ostrovů a ostrůvků. Díky své rozmanitosti hostí pobřeží pestrou a různorodou faunu s četnými endemity a vzácnými druhy. Najdeme tu i unikátní místa dokládající vývoj novozélandské přírody.
Na jižním pobřeží Jižního ostrova v pusté zátoce Curio Bay se nachází jedna z nejvýznamnějších novozélandských geologických pamětihodností – zkamenělý les, považovaný za klíč k přírodní historii Nového Zélandu. Les ovšem netvoří kamenné sloupy. Obrovské ležící kmeny pralesa rostoucího před 180 miliony let na starobylém prakontinentu Gondwana jsou vlastně součástí mořského dna – v době přílivu jsou totiž zality mořem. Teprve za odlivu se můžete projít po zkamenělém dřevu, popřípadě zakopnout o kamenné pařezy.
Schylovalo se už k večeru, když jsem se konečně nabažil procházky po gondwanském pralese a vydal se stezkou vzhůru do svahu. Náhle jsem na křovím zarostlé stráni zahlédl podivnou siluetu. Na kamenitém plácku mezi keři stál nehnutě – tučňák. Velmi zvolna a vláčným pohybem jsem vyndal z brašny fotoaparát a udělal první záběr. Z dálky, pro jistotu. Postoupil jsem o krok, pak o dva, tři. Moje počáteční slimáčí plížení bylo zbytečné. Tučňák pořád stál bez jediného pohybu, i když jsem už od něho byl asi metr, a jen mě pozoroval svým žlutým okem. Zřejmě se rád fotil… Jeho bílá náprsenka svítila v měkkém světle zapadajícího slunce a krásně kontrastovala s černým fráčkem. Tučňák žlutooký (Megadyptes antipodes), druhý nejvz…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Nový Zéland