Novozélandská města trochu jinak

Na Nový Zéland se jezdí za krásnou přírodou, geotermálními poli a maorskou kulturou. Ale málokoho napadne si za jeden z hlavních cílů cesty zvolit města, která nabízejí jen krátkou, ani ne stopadesátiletou historii. Mnohá z nich opravdu neokouzlí, zejména kvůli často necitlivé  modernizaci svých center z druhé poloviny 20. století. Ale najdou se zde i města výjimečná, která si  zachovala své kouzlo a honosí se výstavními budovami nebo celými ulicemi ve stylu viktoriánském, španělských misií nebo slavném art deco.

Napier
Současný Napier vyrostl doslova z popela poté, co shořel při velkém zemětřesení 3. února 1931, které postihlo oblast zálivu Hawke Bay. S epicentrem pouhých 15 km severně od města zničilo během necelých tří minut všechny původní viktoriánské a pseudogotické budovy, z moře vyzdvihlo na 3000 ha nové půdy a zabilo více než 250 osob.

Tehdy byl populární umělecký styl art deco, který dal městu jeho novou tvář. V menší míře se uplatnil také španělský misijní styl. Styl art deco byl pro Napier ideální – pracoval s jednoduchými čistými liniemi a střídmou dekorací, která by v případě dalšího zemětřesení neohrožovala životy lidí tak, jako padající propracované ozdoby v roce 1931. Kromě toho to byl styl relativně levný, což mělo uprostřed světové hospodářské krize značný význam, přitom ale moderní. Výsledkem byl harmonicky ucelený soubor domů a ulic, který má obdobu málokde na světě. Díky výhodné poloze u moře, pověsti jednoho z nejslunnějších novozélandských regionů a v poslední době také díky skvělým místním vínům se stal Napier vyhledávaným výletním místem.

Svého historického dědictví si město začalo vážit relativně nedávno. Postupně se dala dohromady skupina nadšenců a v roce 1985 vznikl spolek pro ochranu a propagaci stylu art deco. O čtyři roky později se už konal první umělecký festival Art Deco Weekend. Od té doby se na památku zemětřesení pořádá každoročně, vždy počátkem února. Postupně se rozrostl až do současné podoby s 25 tisíci návštěvníků. Loňský byl dosud největší, ten letošní skončil v těsném závěsu za ním.

Obyvatelé města i mnozí návštěvníci všech věkových skupin vymění ve dnech festivalu džíny za…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Nový Zéland

Novozélandská města