Královna Alžběta II. a její manžel princ Filip, vévoda z Edinburgu na hradě Balmoral

Královský Balmoral

Ve skotské krajině není těžké věřit na pohádky – atmosféra přírodního prostředí se zdá navozovat existenci skřítků a víl, cáry mlhy někdy dokážou vykouzlit fantastické přeludy. K pohádkám patří též královské paláce. Právě takové sídlo se všemi romantickými rekvizitami stojí v údolí řeky Dee – původně královský hrad, dnes neogotický zámek Royal Balmoral. Ozdobné okrouhlé věžičky v rozích mohutné hlavní čtverhranné věže i na postranních křídlech připomínají čepice skřítků a jsou charakteristické spíše pro francouzský stavební sloh. Francie a Skotsko byly během historie „starými spojenci“ (auld alliance), často proti společnému nepříteli – Anglii.

Historie Balmoralu není, ve srovnání s mnoha jinými skotskými sídly, příliš dlouhá. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1484, kdy si tehdejší „Bouchmorale“ pronajal Alexander Gordon, syn vévody z Huntly.

V průběhu dalších staletí bylo sídlo, jež mělo tehdy mnohem skromnější podobu než dnes, prodáno ještě několikrát, naposledy v roce 1848. Tehdy hrad za 31 000 liber koupil princ Albert, manžel královny Viktorie, a nechal celé sídlo přestavět v tehdy typickém skotském baronském stylu. Sám se při stavbě velice angažoval, poskytl stavební návrhy pro celou konstrukci dvou masivních bloků se spojovacími křídly ze světlé žuly a centrální třicetimetrovou věž s hodinami. Albert dokonce navrhl i vzor kostky „pravého“ balmoralského tartanu. Jeho královská manželka měla Skotsko velmi ráda a byla hrdá na své skotské předky – dokonce přijala i presbyteriánskou formu skotské bohoslužby. Viktorie se často na sever vracela a o Balmoralu samotném prohlašovala, že je to „ten drahý kousek ráje na skotské Vysočině“.

Tak začala tradice pobytů královské rodiny v sídle poblíž řeky Dee; celá oblast se proto dodnes nazývá Royal Deeside. Nádherně čistá Dee pramení v horách Cairngorms a teče východním směrem k moři, do kterého se vlévá u Aberdeenu. K historii Deeside patří slavná bitva (jak ji popisuje Shakespeare), v níž byl král Macbeth poražen Malcolmem Canmorem. Vítězný Malcolm začal propagovat sportovní soutěže a klání, z nichž se vyvinula dnešní sportovní setkání v Braemaru a soutěže v tradičních skotských sportech Highland Games. K zámku Balmoral patří pozemky o rozloze 20 000 ha a menší sídlo Birkhall; i dnes tu jsou mnohé možnosti pro sportovní vyžití. Není moc pravděpodobné, že byste zahlédli současnou královnu cválat na koni v okolním lese, ale filmaři ji tak občas zachytí, jindy zase při procházce parkem s oblíbenými psíky plemene Welsh Corgi. Při zvláštních příležitostech chodí celá rodina do blízkého kostelíka Crathie Kir…

Další články z vydání o Skotsku zde

Balmoral