Klima ostrovní země je mnohem teplejší a deštivější než naše a liší se i v rámci samotné Británie – v západní části jen málokdy zažijete více slunečných dnů za sebou. Daří se zde subtropickým rostlinám, které u nás spolehlivě zmrznou, spoustu truhlíků, košů a nádob s květinami zalije mnohem častěji déšť než obyvatelé domu a husté měkoučké trávníky jsou samozřejmostí v každé zahradě.
Wales má díky blízkosti Atlantiku klima opravdu hodně deštivé, ale oceán zároveň udržuje poměrně stabilní teplotu bez výraznějších výkyvů. Vzduch mívá vysokou vlhkost a pošmourná, šedivá obloha příliš vesele nepůsobí. Velšané si proto vylepšují náladu květinami, a své domky obklopují kvetoucími záhony a truhlíky. Stovky druhů okrasných rostlin tu rostou skoro samy a kvetou jak o život. Nepotřebují takovou péči jako u nás – častý déšť zalévá sám, v chladném a vlhkém klimatu se malé nádoby nepřehřívají a netrpí tolik škůdci. Daří se tu především květinám z vlhkých subtropických oblastí, například jihoamerickým fuchsiím, himálajským rododendronům nebo rostlinám z Japonska a Nového Zélandu. Britští zahradníci jsou mistři svého oboru, který má na ostrovech mnohem blíže k umění než k řemeslu. Výborné znalosti, co která rostlina potřebuje pro svůj optimální vývoj, mají i amatérští zahrádkáři, o profesionálech ani nemluvě.
Nepodceňuje se tu ani zahradní architektura. Důležité je rozumět, jak se zahrada bude vyvíjet v budoucnosti. Dobrý zahradník si musí umět představit, jaké velikosti dorostou stromy, které sází, a zda za 50 nebo 100 let nebudou více překážkou než ozdobou. Také v kombinování struktur a barev Britové vynikají, umějí využít hru světel a stínů nebo zrcadlení stromů ve vodní hladině. Každou sebemenší zahrádku doplňují nádoby nebo keramické mísy s nápaditě sladěnými květinami. Péče o zeleň je tu prostě národním koníčkem a potřebou. Britové mají také cit pro kombinaci starého a nového, málokterý národ si tolik váží své minulosti a zároveň neztrácí krok s moderní dobou. Kdejaký dům pamatuje několik století, v domácnostech najdete nádherný nábytek po praprababičce a v zahradách staré stromy, které sázel pra… dědeček před dvěma staletími. Než Britové pokácejí starý strom, důkladně se zamyslí, zda to skutečně nejde jinak, než zmodernizují něco, co stále ještě funguje, raději obětují trochu ze svého pohodlí. Jen díky tomu se dochovalo tolik starých uzoučkých úvozových cest, ačkoliv se po nich nedá jezdit rychle, a tolik kamenných domů s původními okny, dveřmi a střechami, třebaže se v nich nežije tak pohodlně. Odměnou je neobyčejný, trochu staromódní, ale milý půvab britského venkova.
Další informace o Walesu naleznet zde: http://www.sopka.cz
Romana Rybková