Algarve – tváří k moři

Vysoké útesy padající do oceánu, nespočet malebných pláží,o pobřežní městečka s tradiční kuchyní a překvapivě nízké ceny, to vše dělá z nejjižnější části Portugalska turistický ráj. Atlantský oceán je tu nejteplejší a hezkým počasím si zde můžete být téměř jisti.

Najdete zde řadu rušných přímořských letovisek s veškerou vybaveností, ale i dost klidnějších míst. Za návštěvu stojí malé rybářské vesničky nebo menší, hůře dostupné písečné pláže. Některé jsou ukryty před turisty tak dokonale, že na nich lze strávit celý den zcela o samotě. Od zbytku země se Algarve liší nejen klimatem a specifickým přírodním bohatstvím, ale i svou historií ovlivněnou Maury. Samotný název oblasti pochází z arabského Al-Gharb, což znamená západ. Pro mnohé je Algarve také vysněným sportovním rájem. Kromě vynikajících sportovišť, golfových klubů a proslulých tenisových středisek tu místní vody skýtají nepřeberné množství příležitostí pro vodní sporty, ať už je to windsurfing (Sagres), potápění (Sagres, Lagos, Luz) nebo jachting (oblast od Portimãa k Albufeiře). Celé pobřeží Algarve je také proslulé jako jedno z nejlepších v Evropě pro sportovní rybaření.

Na pobřeží Algarve se nejlépe dostanete letecky, v současnosti létá přímo z Prahy do Fara jednou týdně společnost SmartWings. Ideálním dopravním prostředkem pro průzkum pobřeží je auto, ale k návštěvě přímořských městeček lze využít rovněž síť autobusových linek.

Cabo de São Vicente a Sagres
Putování po legendami opředeném kraji začneme „na konci světa,“ za který byl ve středověku považován mys São Vicente u městečka Sagres. Pocit, který máte, když poprvé stanete na vysokém útesu tvořeném barevnými prvohorními usazeninami a sledujete, jak se o něj rozbíjí jedna mohutná vlna za druhou, se těžko popisuje. Z výšky několika desítek metrů vypadají neškodně, ale hukot oceánu a prudký vítr dávají tušit skutečnou sílu Atlantiku. I proto oceníte nabídku řady stánkařů, kteří tu nabízejí teplé plédy a čepice. Zdejší pobřeží se nedá srovnat s ničím, co znáte třeba z Chorvatska nebo Itálie. Mořské vlny zde vytvořily písečné pláže a vymlely do útesů hluboké jeskyně. Žije tu množství ptáků, od volavek a čápů až po skalníky, sokoly nebo vzácné orly jestřábí. Kouzlo dodávají mysu také trsy voňavého tymiánu.

Mys sv. Vincenta byl již před stovkami let důležitým orientačním bodem pro lodě. Dnes na něm stojí maják, který je prý nejvýkonnější v Evropě a jeho světlo je vidět i 100 km od pobřeží.

Jen pár kilometrů od mysu leží městečko Sagres se zátokou plnou pestrobarevných rybářských člunů. Rybolov tu vždy hrál zásadní roli a rozmach cestovního ruchu se tomuto místu jako zázrakem trochu vyhnul. Ačkoliv je město těsně spjato s Jindřichem Mořeplavcem, který tu podle legendy založil námořní školu, a v 15. stol. odtud vyplouvaly první lodě na objevné plavby, památek zde díky ničivému zemětřesení v 18. stol. moc nenajdete. Město je ale skvělým výchozím bodem pro výlety do okolní přírody. Větrem ošlehané pobřeží se strmými srázy si tu zachovalo svoji divokou a drsnou krásu. V okolí mezi útesy najdete také spoustu překrásných písčitých pláží.

Kousek za městem najdete neobyčejně krásný mys Ponta de Sagres, asi padesátimetrový výběžek pevniny, který ze všech stran omývají vlny oceánu. Na místě původní pevnosti z dob Jindřicha Mořeplavce dnes stojí zbytky pevnosti z 18. stol. s impozantní vstupní branou. Důkazem historického významu tohoto místa je i kostel Nossa Senhora da Graça z 16. stol., který nechal vedle staré kaple postavit Jindřich Mořeplavec.

Lagos
Kouzelné historické městečko Lagos je usazeno v jednom z nejkrásnějších zálivů Portugalska u ústí řeky Alvore. Dýchne tu na vás nostalgie dávných věků, kdy byl Lagos důležitým přístavem, kam se z nově objevených území přiváželo koření, slonovina, cukr, vzácné kovy a také otroci. Místo, kde se kdysi konal první trh s otroky v Evropě, připomíná pamětní deska pod podloubím na Rua da Senhora da Graça…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Portugalsku