Nejzápadnější hamburská čtvrť Altona se vyznačuje jednou zvláštností – nežije v ní ani jeden Hamburčan, zato samí Altoňané.
Altona se začala rozvíjet z malé rybářské osady na počátku 16. stol. jako samostatné šlesvicko-holštýnské město. Společně s celou zemí připadla v roce 1640 Dánsku a o 227 let později Prusku. Teprve v roce 1937 se po vyhlášení zákona o Velkém Hamburku stala jeho součástí, první rok ještě jako samostatná obec, ale od 1. dubna 1938 už jen jako jeho čtvrť. Tehdy také přišla Altona o část svého historického území, mj. v dnešní čtvrti St. Pauli, protože její hranice jako čtvrti byly upraveny tak, aby se shodovaly s hranicemi působnosti jednotlivých partajních organizací NSDAP. Jak napsal vloni týdeník Die Zeit v článku k 75. výročí zákona, Hitler v roce 1937 „jedním škrtem pera“ vytvořil metropoli, když se rozloha Hamburku zvětšila ze 415 na 755 km2 a počet jeho obyvatel stoupl o půl milionu. (Připojení se netýkalo jen Altony, ale i dalších měst.) Rozsah města a jeho členění zůstaly stejné i po válce a platí dodnes. Z tohoto pohledu se nelze divit, že Altoňané jsou hrdými obyvateli svého „města“ a i v současnosti volají po větší míře nezávislosti.
Těsné sousedství dvou měst bylo v minulosti zdrojem různých rozmíšek, svárů, hecování a vtipkování. I legenda o vzniku jména Altona má sice jednu pointu, ale dvě verze. Altoňané vyprávějí tu, podle níž vznikla kdysi vedle rybářských chalup hospoda, kterou začali mít stále více v oblibě občané hamburští a k nelibosti svých hospodských tam chodili. Radním byla hospoda přímo před branami města trnem v oku, protože byla all to nah, příliš blízko. Hamburčané říkají, že jejich předkové se kdysi vsadili, že by si se svými penězi mohli klidně dovolit postavit ještě jedno takové město jako Hamburk. Aby zjistili, kde mají začít stavět, zavázali oči jednomu sirotkovi a nechali ho jít pryč z města s tím, že tam, kde upadne, postaví první dům. Chlapec vyšel z brány, kousíček za ní došel k prvnímu kopci a upadl. Hamburčané začali křičet, že je to all to nah, ale slovo splnili a město postavili.
Že je část Altony opravdu na kopci, o tom se lze nejlépe přesvědčit na slavném Altonském balkonu, jak se říká vyhlídce nad Labem kousek od altonské radnice, odkud je nádherný…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Hamburk