Fischmarkt

Fischmarkt neboli rybí trh je skutečnou hamburskou institucí, byť už ryby dávno nejsou jeho jedinou náplní. Být v neděli v Hamburku a nejít tam – to prostě nejde.

Cože? V neděli mám vstávat ve čtyři ráno a pěšky nebo taxíkem absolvovat tři kilometry z hotelu, abych tam byl v pět na otevření? Mnozí Hamburčané to řeší tak, že stráví opravdu dlouhý sobotní večer kolem Reeperbahnu a na nedaleký Fischmarkt se plynule přesunou na závěr programu. Tuším, že to nebude můj případ. Můj sebezáchovný pud zoufale hledá nějakou objektivní překážku. Mám to! Noční fotky – když tam budu od pěti, budu mít samé noční snímky, a než se dostatečně rozední (je druhá půlka září), prochodím podrážky. Vzápětí zjišťuji neuvěřitelnou, leč pravdivou informaci – hotel, v němž bydlím, podává i v neděli snídani od šesti hodin. Je rozhodnuto: budíček v půl šesté sice pro nás sovy ztělesňuje jisté rysy předpeklí, ale v hrdinském sebeobětování ho občas zvládneme. Rychlá snídaně, v 6:43 odjíždí městský autobus, který staví jen pár stovek metrů od Fischauktionshalle. Ideální!

A tak v sedm hodin a osm minut fotím v rozednívajícím se ránu první snímek – korpulentní selka s šátkem na hlavě nese v každé ruce plný koš zeleniny, za ní muž v placaté čepici sotva drží bednu přetékající rybami. Jenže pozor – tihle dva jsou bronzoví! Dnes už se na trh jezdí s dodávkami nebo rovnou s prodejními přívěsy vybavenými pulty i chlazením. Ale jako úvod do historie výborné.

A Fischmarkt historii má. Už v roce 1703 dostali rybáři povolení, aby čerstvé ryby rychle podléhající zkáze prodávali i v neděli hned po přivezení z nočního lovu, ještě před začátkem bohoslužeb. Altonská rybí aukční síň, kolem které se všechno točí, má podobu z roku 1895. Trojlodní železná konstrukce s velkou kopulí uprostřed a dvěma patry balkonů v bočních lodích je obestavěná cihlovými zdmi s velkými okny a četnými vysokými vraty. Tři roky po jejím dokončení si asi jen o 50 m vedle postavili svou halu Hamburčané – a konkurenční boj dvou tržnic skončil až v roce 1971, kdy byla ta hamburská zbourána! Stavební řešení haly připomíná tržní baziliku antického Říma, která dala základ pozdějším křesťanským kostelům…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Hamburk