Ammán - moderní centrum

Ammán – město mnoha tváří

Ammán, hlavní město Jordánska, je fascinující metropolí plnou kontrastů, kde se snoubí duch starých časů a autentické prostředí městských tržišť, súqů, s moderní architekturou kosmopolitní společnosti. Řetězce mezinárodních restaurací a hotelů, butiky a nákupní centra, umělecké galerie a elegantní vily obklopené zelení na vzdušných rezidenčních předměstích koexistují s tradičními kavárnami, obchůdky, dílnami a bazarovou mentalitou životem kypícího středu města, který představuje jeho historické obchodní zázemí.

Bílé město na pahorcích
Ammán se rozprostírá v kopcovité krajině mezi východní pouští a úrodným údolím Jordánu. Město bylo původně vystavěno na sedmi pahorcích, kterým se říká džabal, dnes se rozrostlo na více než dvacet.

Ammán - mešita krále Abdalláha
Mešita krále Abdalláha s tyrkysovou kopulí a v její těsné blízkosti postavený kostel jsou dokladem náboženské tolerance v Jordánsku

Nad metropolí se tyčí Citadela (Džabal al-Qalʼa), odkud se jeví téměř uniformní bílé a okrové stavby jako obrovské bludiště. Na první pohled se město zdá nepřehledné, rušné a obtížně čitelné. Po několika dnech ale zjistíte, že centrální čtvrti nejsou zas tak daleko od sebe a po důmyslně postavených schodištích se můžete poměrně rychle přesouvat mezi všemi hlavními lokalitami. Pokud jste navštívili Damašek nebo Káhiru, může vám Ammán připadat fádní a historicky ne příliš zajímavý, protože postrádá malebné středověké mešity a umělecké skvosty ukryté v srdci výstavných chánů (městská verze karavanseráje) a bazarů. Když ale dáte městu s jeho pohostinnými obyvateli šanci, objevíte jeho kouzlo a jinakost a budete se rádi vracet. Orientální atmosféra a chaos se tu mísí se západním stylem života. I když je Ammán spíše moderní dynamické velkoměsto, historie z různých dob se vine jeho ulicemi jako zlatá nit.
Většina návštěvníků začíná svoji procházku po městě právě na Citadele. Zorientujete se a naskytne se vám úchvatný pohled na celé město, který je obzvlášť působivý při západu slunce. Pahorek byl osídlen od nejstarších dob a nacházíme zde pozůstatky ze všech období dějin. Kdysi tu prý žili obří lidé, kolem roku 1300 př. n. l. vystřídaní Amónci, kteří vybudovali centrum Raba Amón. Bible o Amónu hovoří na několika místech, například když se ocitl ve válečném konfliktu s izraelským králem Davidem kolem roku 1000 př. n. l. Asi nejzajímavější je Jeremjášovo proroctví; předpověděl, že město bude zničeno ohněm a stane se „stájí pro velbloudy“. Ptolemaios II., nástupce Alexandra Velikého, město obnovil a pojmenoval Filadelfia („město bratrské lásky“). Římané se pak zasloužili o vybudování velkolepých staveb, které můžeme obdivovat dodnes. Z 2. stol. pochází Herkulův chrám stojící na plošině, kde končilo mohutné schodiště, které začínalo ve městě hluboko pod Citadelou. V byzantské době bylo město sídlem biskupství, Umajjovci ho přejmenovali na Ammán a postavili zde palácový komplex, který jen několik let po dokončení poničilo zemětřesení v roce 749. Majestátní vstupní hala byla v roce 1998 nově zastřešena, i když je předmětem sporů, zda stavba v minulosti vůbec disponovala kupolí. V komplexu Citadely je umístěno letité, ale zajímavé archeologické muzeum. V centru Ammánu bylo postaveno moderní Jordánské muzeum (Jordan Museum), které funguje od roku 2014, ale jeho otevírací doba je bohužel velmi omezená.

Ammán - torzo římského Herkulova chrámu v Citadele
Dominantou Citadely je torzo římského Herkulova chrámu z 2. stol.

Město pro všechny
Abbásovci, kteří se ujali moci v roce 750, učinili svým sídelním městem Bagdád a v Ammánu se příštích 1000 let nic moc nedělo. Stal se venkovskou lokalitou obývanou beduínskými kmeny a jejich stády, Jeremjášovo proroctví se naplnilo! Příležitostní cestovatelé popisují v této době Ammán jako neutěšené místo a pouhou zastávku pro poutníky na cestě do Mekky. V době, kdy si otec moderního Jordánska, emír Abdalláh, zvolil Ammán za svoje sídelní město, byl pouhou větší vesnicí. Postrádá tedy odkaz sofistikovaných arabských dynastií, ale právě díky vykořeněnosti zdejších obyvatel je město neuvěřitelně barvité a jeho etnický a kulturní mix se projevuje všude, v jazykové rozmanitosti, ve stylu oblékání i v jídle. Novou nadějí se stali až čerkeští muslimští uprchlíci, kteří sem v roce 1870 přesídlili z Kavkazu. Po počáteční nedůvěře si získali respekt místních kmenů i díky tomu, že oživili ve zdejších končinách polozapomenutý…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Jordánsko

Ammán