AUSTRÁLIE – Informace pro cestovatele

CESTOVÁNÍ
Let z Evropy do Austrálie je jedním z nejdelších, jaké můžete absolvovat, a tak počítejte přibližně s 22 hodinami letu s jedním mezipřistáním. Dále už je to jenom na Nový Zéland.
Plánujete-li cestování po Austrálii na delší dobu, a chcete-li navštívit větší počet zajímavých lokalit, je asi nejlepší půjčit si auto. Volit celosvětově známé a renomované značky půjčoven aut je zbytečně drahé. Výhodné jsou středně velké místní půjčovny, které mají své zastoupení alespoň v hlavních městech všech států Australského svazu. V případě komplikací vám mohou v průběhu cesty auto opravit, případně vyměnit. Pro placení je výhodné použít kartu. Pohonné hmoty jsou stejně drahé, nebo i levnější než u nás. V Austrálii se jezdí vlevo, používají však evropský metrický systém (km, kg, °C).
Pro vyznavače silných motorů a velkých aut bude zajisté nezapomenutelným zážitkem setkání s obřími kamiony tzv. "Road Train", které se jako mýtické obludy ženou obrovskou rychlostí silnicemi centrální Austrálie. Až vás nějaký z nich bude míjet, nezapomeňte pevně držet volant – jinak vás tlaková vlna snadno smete ze silnice. Na prašných cestách hrozí ještě další nebezpečí – drobné kamínky odletující od kol protijedoucích vozidel. Proto vždy snižte rychlost a pokud je to možné, vyhněte se vzájemně velkým obloukem. Specialitou australského outbacku (krajiny mimo města) je jízda po tzv. "roletě". Na prašných cestách vzniká na povrchu vozovky vlivem vibrace kol projíždějících vozidel příčné vlnkování. Poklesne-li rychlost vašeho auta pod určitou hranici (většinou tak 60-70 km/hod), začne se s vámi auto otřásat, jako by dostalo tetanické křeče. Dlouhodobější jízda za takovýchto podmínek je nemožná. Mate-li v plánu navštívit pouze několik zajímavých lokalit, je možné využít leteckou, železniční či autobusovou přepravu a na místě si pak zaplatit "výlet" u jedné z mnoha, celkem spolehlivých turistických kanceláří.
S autostopem osobní zkušenost nemám. Australané jsou velmi přátelští lidé, a tak stopování na kratší vzdálenosti v okolí obydlených oblastí nečiní větší problémy. Avšak vydat se stopem přes centrální neosídlenou Austrálii se nedoporučuje.

 

LITERATURA:
Není problém hned po příletu sehnat spoustu odborné i průvodcovské literatury, a to jak ve velkých městech, tak i v hojných turistických informačních centrálách nebo v kancelářích jednotlivých národních parků (NP).

ALKOHOL:
V Austrálii platí částečná prohibice. Většina hospod a barů zavírá poměrně časně, alkoholické nápoje se prodávají ve zvláštních odděleních obchodů. Konzumovat alkohol na veřejném prostranství je trestné. Výjimkou z tohoto pravidla je pouze oslava Silvestra a festival Merdi Gras.

CENY A VSTUPY:
Do většiny muzeí, galerií a NP je vstupné poměrně levné. Výjimku jsou poněkud dražší NP v centrální části a na severu země, které leží na území původních obyvatel. Dálniční poplatky se většinou neplatí, nebo jsou velmi nízké. Ceny jídla jsou srovnatelné s našimi. Ubytování v kempech ve vlastním stanu stojí do 200,- Kč na osobu. Ceny místních cestovních kanceláří za jedno i vícedenní výlety nejsou přemrštěle drahé. Například jednodenní výlet lodí na korálový útes z Cairns stojí kolem 1500,- Kč. V ceně je doprava, občerstvení, půlhodinový výlet člunem s proskleným dnem a s odpovídajícím výkladem a půjčení ploutví, šnorchlu a potápěčských brýlí (včetně dioptrických). Na palubě lodi je k dispozici sprcha se sladkou vodou. Poměrně drahá je přeprava na Tasmánii: jízda trajektem vás vyjde jen o málo levněji, než přelet letadlem.

OBYVATELÉ:
Australané jsou velmi příjemní a klidní lidé. Dobře je charakterizuje slogan "Take it easy!". Zvláště v australském outbacku, kde jsou všichni tak trochu odříznuti od civilizace, si s vámi rádi popovídají. Ovšem je nutné upozornit na jednu záludnost. Australané mluví výrazným dialektem, tzv. "Aussie slang", který se vyznačuje nejenom množstvím speciálních slov, ale i odlišným přízvukem. A tak i když ovládáte angličtinu na celkem slušné úrovni, můžete mít občas potíže přesně všemu rozumět. Mnohem problematičtější je vztah k původním obyvatelům. Setkáme se s nimi především v Centrální Austrálii a v Severním Teritoriu. Většina Austrálců, neboli Aborigines, je poznamenána dlouhodobými a většinou negativními zkušenostmi s bílými osadníky. Ačkoliv v posledních desetiletích bylo vykonáno mnoho pro nápravu křivd, hořkost z nich zdaleka ještě nevyprchala. Mnozí, zvláště pak ti, kteří žijí v hustěji obydlených oblastech, propadli alkoholismu nebo drogám, které na ně mají zhoubný vliv.

FAUNA A FLÓRA:
Austrálie je skutečně ideální zemí k pozorování mnoha, pro nás velmi exotických živočichů. Zaprvé je to velká skupina vačnatců, s nimiž se můžeme jinak setkat pouze v Jižní (a částečně i Severní) Americe. Klokani vás sice nebudou vítat přímo na letišti, ale jakmile vyjedete ze Sydney nebo Melbourne, setkáte se s nimi na parkovištích většiny NP. Bohužel vás však budou provázet i jejich četné mrtvolky na silnicích v outbacku. Na cestách pravděpodobně uvidíte i další zabité vačnatce, jako například noční vombaty nebo kusu liščí. Ti bývají obvykle v okolí větších měst. Časté kolize automobilů s klokany, vombaty, ale i všudypřítomnými králíky vedla k zavedení povinných "protiklokaních" nárazníků na autech pohybujících se v outbacku. Suchá australská krajina je jako stvořená pro nepřeberné množství plazů. Od drobných nočních gekonů, kteří vás budou věrně provázet v naprosté divočině i v hotelových pokojích, kde chytají obtížný hmyz, až po obrovské a na pohled tak trochu nebezpečné varany, skutečné krále australské pustiny. Setkání s některým z velkých varanů se pro Vás stane skutečně nezapomenutelným zážitkem.
Také milovníci ptáků si zde přijdou na své. Ať pojedete v Austrálii kamkoliv, všude se setkáte s papoušky. Austrálie je domovem u nás tak oblíbených andulek, rosel a korel. A ještě jeden velmi často chovaný pták zde má svou domovinu – zebřička. Ale tyto drobné ptáčky v buši spíše uslyšíte, než uvidíte.
Chcete-li si užít květinového šílenství, pak se vydejte v období australského jara (našeho podzimu) do oblasti jihozápadní Austrálie. Množství kvetoucích rostlin (jak do počtu druhů, tak i jedinců) je zde jedno z největších na světě.
Co však nesmí žádný návštěvník severovýchodu Austrálie opomenout je potápění na Velké útesové bariéře. Na chvíli se stanete součástí jiné planety a tento zážitek vám zůstane na celý život.

BEZPEČNOST:
Austrálie je velmi bezpečná země, srovnatelná například se Skandinávií. Výjimku jsou pouze centra velkých měst, tak jak je tomu všude na světě. V menších městech a v outbacku je zločinnost minimální a například v ostrovní Tasmánii se mimo města auta ani nezamykají a klíčky často zůstávají v zapalování.

NEBEZPEČÍ:
Velkou výhodou je skutečnost, že se zde nevyskytují žádné nebezpečné tropické a subtropické nemoci, a tak není nutné před cestou absolvovat žádná speciální očkování. Avšak v Austrálii žije větší počet smrtelně jedovatých živočichů. Z pavouků je to jednak slavný Red Back Spider (obdoba černé vdovy, žije pod kameny, v různých štěrbinách i v lidských obydlích), a jednak Sydney Poisonous Brown Spider (častý v dutinách stromů). Setkání s nimi je však většinou vzácné. Austrálie je též domovem několik velmi jedovatých hadů. Ovšem hadi nemají žádný zájem na tom, aby útočili na pokojné návštěvníky, a tak vám většinou v tichosti uvolní cestu. V některých pobřežních oblastech vás možná udiví zákaz koupaní s odůvodněním, že se v tomto období vyskytují ve vodě nebezpečné a velmi jedovaté medúzy (jelly-fish). Jsou to zástupci třídy Cubozoa (čtyřhranky) a jak český, tak i latinský název napovídá, že tvarově připomínají tak trochu krabičky. Žahnutí jejich chapadly je natolik bolestivé, že může vést k částečnému ochrnutí s následným utonutím i ve velmi mělké vodě. Naštěstí se tyto medúzy objevují v pobřežních vodách jen po omezenou část roku a na Bariérovém útesu se nevyskytují vůbec. Výjimečně se vyskytují v australských vodách lidožraví žraloci, ale setkání s ním je velmi nepravděpodobné.
Všechna tato možná nebezpečí jsou však velmi málo pravděpodobná. Skutečné nebezpečí se skrývá jinde. Je jím především vaše vlastní únava. Při dlouhých cestách polopouštěmi a pouštěmi člověka snadno přemůže vedro a únava. Chvíle nepozornosti či dokonce mikrospánek za volantem může stát vás, i vaše spolucestující život. Vedro je také zákeřným protivníkem, a tak nepodceňujte výstražné cedule, které nabádají návštěvníky, aby si s sebou na pěší výlet vzali dostatek pitné vody. Podmínky, které vytváří sálající poušť, rozžhavené kameny a pálící slunce jsou pro středoevropany nepředstavitelné, a tak se snadno stane, že možné riziko podceníte. Je-li člověk sám a omdlí na opuštěném místě, je to pravděpodobně jeho konec.

DOVOZ A PŘEVOZ:
Vzhledem k velmi špatným zkušenostem Australanů s nežádoucími introdukcemi (viz článek Nezvaní hosté) je do Austrálie zakázáno dovážet jakékoliv rostliny a živočichy, stejně tak jako nekonzervované potraviny. Porušení těchto omezení se trestá vysokou pokutou.
Stejně tak je zakázáno převážet některé potraviny (zvláště pak ovoce a zeleninu) mezi jednotlivými státy Australského svazu. To má samozřejmě význam hlavně mezi východem a západem kontinentu, který je předělený suchou pouštní a polopouštní krajinou, kterou by případné choroby a škůdci bez přispění člověka nedokázali překonat. Zcela komicky však působí toto nařízení na východě Austrálie při přejezdu z Queenslandu do Nového Jižního Walesu, kde pochopitelně žádné přírodní hranice neexistují. A tak při náhodné kontrole na jednom z "check point" jsme málem platili pokutu 50 tisíc Kč za zapomenutý plod sladké papáji, který jsme si před hodinou koupili v jednom z příměstských obchodů.

CO SI Z AUSTRÁLIE DOVÉZT?
Na tuto zdánlivě jednoduchou otázku není lehké odpovědět. Nejcennější jsou pochopitelně vaše zážitky. Pokud si ale chcete odvést na památku něco více hmatatelného tak máte na výběr z mnoha typických australských produktů. Ať již jsou to známé australské plstěné klobouky, austrálské domorodé předměty, nebo světoznámé drahé opály. Zakázáno je vyvážet téměř všechny australské rostliny a živočichy a postihy za porušení zákona jsou velmi vysoké.

Další informace o Austrálii naleznet zde: http://www.sopka.cz

Jan Votýpka, jr.