Barevné kouzlo kolébavého lesku

Australané hluboce věří v zázračnou štědrost svého kontinentu, své země, svého státu. Téměř všichni jsou přesvědčeni, že pod zarudlou, sluncem opálenou „kůží“ jejich opuštěného světadílu leží poklady nedozírné hodnoty a že každý z nich má šanci něco z tohoto bohatství najít – jen mít to štěstí. Opály s tajemnou hrou barev.
V bohaté sbírce opálů drahých uložené v jihoaustralském muzeu se nacházel i velký kámen, který při každém pohybu předváděl fantastickou hru barev v lomených secesních tónech tyrkysové, modré a starorůžové. Právě na tento muzejní unikát známý pod jménem opál Anamooka padla volba, když se hledal vhodný drahokam do šperku, který chtěla vláda Jižní Austrálie věnovat mladé anglické královně Alžbětě II. Teprve přede dvěma lety nastoupila na trůn a v roce 1954 měla poprvé navštívit Austrálii, jejíž formální panovnicí se stala.
Vybraný anamoocký opál nejprve zpracovala firma Altman and Cherny (Černý) z Melbourne do kabašonu (čočkovce) eliptického obrysu s rubovou stranou plochou a lícovou oble vyklenutou. Právě tato úprava je příznivá pro kolébavý lesk, hru barev a světel i pro zdůraznění vnitřní kresby opálu. K velkému kabašonu, který měl po úpravě hmotnost 200 karátů (40 gramů) a délku 70 mm (údajně jako královnin ukazováček), přibyly ještě dva malé čočkovce stejného tvaru a kvality. Zlatnická firma v Adelaide pak zasadila velký drahokam do masivního náhrdelníku, který spolu s náušnicemi vytvořil krásnou soupravu. Dodnes je součástí britského královského pokladu…

Úplné znění článku naleznete v časopise Země světa č. 5/2002

Další informace o Austrálii naleznete zde: http://www.sopka.cz