Hamburk udává tón nejen v obchodování, ale také v hudbě. Je proslulý svými hudebními kluby, festivaly různých žánrů, spjat s velikány, jakými byli zdejší rodáci Felix Mendelssohn Bartholdy a Johannes Brahms. Německé prvenství si ale vydobyl především v muzikálových produkcích, za které se nemusí stydět ani v mezinárodním srovnání. Patří mu třetí příčka hned za New Yorkem a Londýnem. Sebevědomí Hamburčané by na tomto místě určitě dodali – prozatím.
Za všechno mohou Kočky
Strhující příběhy plné emocí, napětí a zvratů, melodie, které se vám zakódují do paměti, nápadité a okázalé scénické pojetí, originální kostýmy a samozřejmě profesionální herecké, pěvecké a taneční výkony katapultovaly město do „první ligy“ oblíbeného žánru. V Hamburku se také přesvědčíte, že dohromady jde i hudba a box.
Výpravné muzikálové produkce jsou opravdovým magnetem pro turisty i domácí diváky. Ročně lákají do labské metropole na dva miliony návštěvníků z celého světa a jsou také důležitým hospodářským faktorem i vítaným zdrojem pracovních příležitostí.
Průlom nastal v roce 1986 s muzikálem Kočky (Cats) z dílny Andrewa Lloyda Webbera, který uvádělo Operetní divadlo na proslulé třídě Reeperbahn. Publikum lačnilo po dalších příbězích a ačkoli se s muzikálem lze setkat v různých starších městských divadlech (zejména St. Pauli Theater, Delphi Showpalast, Schmidts Tivoli a Schmidt Theater), žádaný žánr si vyžádal i nové scény, které by zejména po technické stránce i kapacitou hlediště splňovaly nároky pro muzikálová představení.
První, Nová Flora (Neue Flora), je čtyřpatrová budova postavená v letech 1988–1990 ve stylu dvacátých let. Divadelní sál se 14 m širokým jevištěm pojme 1965 diváků. Od premiéry v červnu 1990 až do roku 2001 byla scéna domovem Fantoma opery, kterému aplaudovalo sedm milionů diváků. Není proto divu, že jeho ohlášený návrat na tamní jeviště od prosince 2013 s nadšením očekává nejenom Hamburk. Výstavbu divadla v teplých tónech terakoty provázely vyhrocené spory. Původně mělo stát na místě své zchátralé předchůdkyně, která sloužila již dlouhá léta jako obchodní dům. Protesty ale zmařily plány na přestavbu a nástupkyně původní Flory byla postavena na jiném místě v severní části Altony. Ani to se ale nesetkalo s pochopením, a tak německou premiéru nejúspěšnějšího muzikálu…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Hamburk