Cabo de Gata: nejsušší místo v Evropě

Jeho název je odvozen od minerálu, který se zde v hojném množství vyskytuje. Ágata totiž ve španělštině znamená achát.
Podmanivá krajina parku může zběhlejším turistům připomínat krajinu některého z Kanárských ostrovů. Od úzkého pobřežního pásu kamenité roviny se směrem do vnitrozemí táhnou rozeklané i oblé kopce sopečného masivu Sierra de Cabo de Gata, který byl v geologické minulosti jedním z význačných center vulkanické činnosti v Evropě. Protože se pohoří začíná zdvihat téměř přímo z mořského břehu, zdá se být mohutné a vysoké. Skutečnost je však jiná. Nejvyšší vrcholek, Pico de Fraile, dosahuje výšky pouhých 493 m.
Při dávné sopečné činnosti se dostala část lávy až do moře, kde vytvořila pevnou bariéru, a ani věčné tříštění mořských vln ji dosud nedokázalo zcela odstranit. Mořská voda ji pouze přemodelovala a dnes vyčnívá z mořské pěny v podobě černých (čedičových) skalnatých ostrůvků a bizarních tvarů.
„Nejsušší místo v Evropě,“ řeknete si. „Tam toho asi moc neroste ani nežije. Čím takový park může být zajímavý?“ Budete se divit, ale právě svojí bohatou flórou, která se dokázala přizpůsobit zdejšímu extrémnímu klimatu. Slunce zde svítí plných 3000 hodin ročně a směřují sem nejsušší větry od jihu a jihozápadu. Prší nepravidelně. Během jediného dne třeba spadne až polovina ročních srážek a pak již po zbytek roku ani nezaprší. Zato tu existují tzv. skryté srážky, tedy srážení vlhkosti na zemském povrchu, pocházející z častých mlh, které sem přináší studený západní vítr. Tato „rosa“ může v úhrnu dosáhnout až 130 l/m2 za rok. Zmíněná vlhkost zabraňuje tomu, aby zde na jihu Španělska nevznikla skutečná poušť. Jenom blízkost moře způsobuje, že zdejší podnebí není charakterizováno jako pouštní, ale jenom jako polopouštní…

Další informace o Španělsku naleznet zde: http://www.sopka.cz

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 5/2005

Shopping Cart