Capri - pohled na moře se sochou Gaia Julia Caesara

Capri – ostrov sladké zahálky

Capri patří k nejkrásnějším ostrovům ve Středozemním moři. V antice se stalo vyhlášeným útočištěm požitkářských římských císařů, Augustus ho nazýval Aprágopolis, Osada zahálky. V novověku vystřídali císaře umělci i společenská smetánka z celého světa.

Capri je vápencový ostrov dlouhý šest a široký něco přes dva kilometry, který se v dávné minulosti oddělil od Sorrentského poloostrova. Na rozdíl od většiny ostatních ostrovů v Neapolském zálivu nevznikl vulkanickou činností. Na východě i na západě se zdvihají vysoké skály (nejvyšší vrchol Monte Solaro měří 589 m), zatímco střed ostrova tvoří sníženinu. Capri bylo lidmi obydleno již v paleolitu. Řecká kolonizace se mu vyhnula, protože pro Řeky neměl ostrov strategický význam. Po slavném římském období ustoupil trochu do pozadí, sdílel politické osudy Amalfi a Neapole a trpěl častými útoky pirátů, které trvaly až do začátku 19. stol. Tehdy se v důsledku napoleonských válek střídaly na ostrově francouzská vláda s britskou, což dodnes připomínají typické vojenské pevnůstky hlavně na západním pobřeží.

Od druhé poloviny 19. stol. začal nový vzestup Capri jako místa vyhledávaného nejrůznějšími umělci, celebritami a výstředníky. Od roku 1906 žil na ostrově sedm let Maxim Gorkij. Podílel se tu na založení stranické školy Ruské sociálně-demokratické dělnické strany, která sem zvala jako přednášejícího i Lenina. Ten to odmítal, nicméně na Capri přijel za Gorkým na několik dnů v roce 1908. Údajně si tu léčil syfilidu.

V dalších desetiletích šířily slávu ostrova knihy jako román Jižní vítr od Normana Douglase nebo vzpomínky švédského lékaře Axela Muntheho Kniha o životě a smrti. Italský spisovatel a novinář Curzio Malaparte si na konci 30. let 20. stol. postavil na mysu Massullo nad zátokou Matermania podivuhodnou vilu známou dnes jako Casa Malaparte. Pro svůj zvláštní tvar dostala přezdívku Žehlička.

Na Capri žil lord Byron i Graham Greene. Pavel Kohout tu napsal tři hry a román. Kromě spisovatelů se stalo Capri oblíbeným místem schůzek filmových hvězd, modelek, slavných návrhářů i významných bankéřů. Proslulost ostrova výrazně zvedla ceny, a tak se turisté většinou ubytovávají na kampánském pobřeží nebo na sousední Ischii a na Capri přijíždějí pouze na jednodenní výlety. V hlavní sezoně jich bývá i více než 10 000 denně.

Na ostrově jsou dvě větší města – Capri a výše položené Anacapri. Po vylodění v Marina Grande zahajuje většina návštěvníků prohlídku ostrova na Piazza Umberto I. v Capri, kam se dá vyjet pozemní lanovkou. Z terasy s pozůstatky z antického období je nádherný výhled na moře, ale také na starobylou oby…