Córdobské patio

Festival córdobských patií

patio
Córdoba představuje nejen slavnou římskou a maurskou minulost, ale také estetické vjemy. Málokoho nechá chladným. S mešitou/katedrálou a uličkami juderíe jsme se už seznámili. Ale stačili jste nakouknout do kouzelných patií? Že vám tohle slovo nic neříká? Nevadí, brzy je zařadíte do slovníku a až se do Andalusie vydáte, už budete vědět, o čem je řeč. Toho, kdo tam již byl, možná překvapí, jak došlo v roce 2012 k zápisu do seznamu Nehmotného kulturního dědictví lidstva. Pojďme tedy společně nahlédnout do tajemství córdobských patií.

Cesta k zápisu do seznamu Nehmotných památek UNESCO vskutku nebyla jednoduchá. V roce 1921 tehdejší starosta Córdoby poprvé zorganizoval Soutěž patií, balkonů a výloh. Akce se ale nesetkala s velkým zájmem, a tak se od ní až do roku 1933 upustilo. Pak byla oživena, ale zvyk zdobit v určitou dobu patia pro veřejnost brzy přerušila španělská občanská válka. Zatímco počáteční soutěže probíhaly živelně a neměly žádná podrobnější pravidla, první soutěž po občanské válce v roce 1944 získala přesnější obrysy. Porota brala v úvahu architekturu patia, jeho výzdobu a charakteristické rysy. Slavnost córdobských patií se stala doprovodným programem festivalu klasické a flamenkové hudby, který se konal v zahradách paláce křesťanských králů (Alcázar de los Reyes Cristianos). Další doprovodnou akcí byla soutěž krásy nazvaná Královna patií.

Córdobské patio během festivalu
Typické córdobské patio během jejich každoročního festivalu

Pravidla se ustálila až v demokratických poměrech po roce 1979. Soutěž se vyhlašuje každý rok na druhý týden v květnu. Všechny doprovodné akce byly v době konání Festivalu córdobských patií zrušeny a porota se soustředí jen na hodnocení patií přihlášených do soutěže. Patia se smějí zdobit pouze sezonními květinami, hodnotí se autenticita, různorodost květin, péče o květináče a záhony, způsob zavlažování. Soutěž má dvě kategorie, zvlášť se posuzují tradiční patia ve starobylých domech a zvlášť novodobá „patia“ – vnitrobloky v moderních čtvrtích. Majitelé patií nebo obyvatelé vnitrobloků, kteří se do soutěže přihlásí, dostanou od radnice dotaci na nákup květin a finalisté obdrží ještě zvláštní finanční odměnu. Dlužno podotknout, že částky nejsou zanedbatelné.

Aha, stále zde operujeme se slovem patio a ještě jsme nevysvětlili, o čem je řeč. Hned vám pojem objasníme. Patio je vlastně atrium, jakýsi córdobský dvorek, otevřený vnitřní prostor domu obehnaný jeho stěnami. Pod slovem dvorek si však nesmíme představit nic podobného třeba dvorkům malostranským, kde jsme až donedávna mohli vidět pouze přeplněné popelnice či sušící se prádlo. Dvorky, patia córdobských měšťanských domů i šlechtických paláců jsou hrdými pokračovateli tradice z dob chalífátu a ještě předtím římských patricijských domů. Dříve byly uzavřenou součástí domu, intimním místem, kde se scházela pouze nejužší rodina, která dům obývala. Postupem času se patia stala místem setkávání sousedů a s tím, jak se Španělsko otevřelo světu a davům turistů, i místem, kam nakukují lidé z celého světa.

V době konání Festivalu córdobských patií nemusíte nakukovat nesměle. Naopak. V tomto období lidé zpřístupňují svá patia rádi všem, kdo se chtě…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Španělsko – památky UNESCO 2

Patio