Sladký symbol Vánoc

Je synonymem Drážďan stejně jako Zwinger, porcelán či Frauenkirche. Drážďanská vánoční štola. Voňavá slaďoučká kalorická bomba obalená v moučkovém cukru, bez které si mnoho domácností, a to nejen v Německu, vůbec nedovede představit nejkrásnější svátky roku.

Věhlas sladké tečky, která se na saském dvoře objevila v polovině 15. stol., už dávno překročil hranice města, Saska i Evropy. Drážďanská štola každoročně putuje až do Číny, Ameriky nebo na Nový Zéland. Ani se nechce věřit, že původně to bylo fádní, doslova nemastné a neslané pečivo, připravované pouze z mouky a droždí s trochou vody a oleje. Kvůli tehdejším přísným postním pravidlům se totiž nesmělo používat máslo ani mléko. Saský vévoda Albrecht a jeho bratr Ernst se proto v roce 1450 obrátili dopisem na papeže Mikoláše V. a prosili jej, aby zákaz zmírnil. Vatikán to zamítl a nechal mlsné saské vladaře i jejich pekaře čekat hezkou řádku let. „Milost“ mléku a máslu byla udělena až v roce 1491 legendárním výnosem papeže Inocence VIII., který povolil výjimku a vystavil tzv. List o másle. Na oplátku ale zatížil pekaře „máslovným“, poplatkem, kterým museli přispívat na stavbu chrámů. Dnešní podoba štoly ale byla na světě, pouze se v průběhu století vylepšovaly a doplňovaly přísady.

Drážďanská laskomina, která tvarem připomíná narozeného Ježíška zabaleného v šátku, je požitkem pro všechny smysly. Na kilo mouky je v ní zhruba půl kila másla, 20 deka mandlí, 15 deka kandovaných citronů a pomerančů a tři čtvrtě kila rozinek, které bývají naložené v rumu. Přesné složení výrobku, který získal ochrannou známku Dresdner Christstollen ®, nejen přísně střeží, ale také kontroluje cech – Svaz na ochranu štoly. Prodej sezon…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Drážďany