Turisté se obvykle při toulkách městem snaží vystoupit na nějakou věž, odkud se jim naskytne rozhled po okolí. Neméně atraktivní variantou, jak se pokochat panoramatem města a okolní krajinou, je v Drážďanech pohled z paluby výletního parníku. V pohodlí a poklidu, který občas naruší jen jemné šplouchání řeky či přátelské zahoukání lodní sirény, se můžete při plavbě do Pillnitzu nechat unášet siluetou města a krásami řeky lemované místy strmými svahy posetými zámečky a vinicemi.
Kolem vinic a zázraku
Pillnitz, vzdálený od Drážďan pouhých 12 km proti proudu, býval letní rezidencí saských vladařů. Šlechta sem z města jezdívala na překrásných gondolách. My zvolíme stabilnější variantu – palubu některého z kolesových parníků legendární saské flotily, jedné z nejstarších a největších na světě.
Saská paroplavba slaví letos 175. narozeniny – roku 1836 totiž dostalo dvanáct drážďanských občanů královské svolení k provozování parníků. Krátce poté byla založena Labská paroplavební společnost. V současnosti má v provozu devět historických parníků, kterým je mezi 82 a 132 lety. Flotilu doplňují dvě elegantní salonní a dvě malé motorové lodě. Nalodíme se jen pár kroků od Augustova mostu, pod Brühlovou terasou. Hned po vyplutí jsou pohledy všech pasažérů stočeny zaručeně doprava. Parník tiše míjí historické centrum s velkolepými a do původní krásy obnovenými svědky bohaté a pohnuté minulosti města. Pak ale rychle následuje hromadné „vlevo hleď“ – v plné kráse se objeví pravý břeh, už od 18. stol. oblíbené výletní místo, kde se v létě uprostřed zeleně koncertovalo či hrálo divadlo. Jako perly v náhrdelníku trůní ve svahu vedle sebe tři labské zámečky – Albrechtsberg využívaný dnes pro různé společenské akce, v současnosti opravovaný Lingnerův zámek, který si postavil průmyslník a filantrop Karl August Lingner, a Eck…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Drážďany