Dubajská kuchyně - naservírované Lamb Ghouzy

Dubajská kuchyně

Dubajská kuchyně má velmi výraznou a specifickou chuť. Hlavními ingrediencemi jsou ryby, rýže a maso (jehněčí a kuřecí) v kombinaci se směsí koření (zázvor, šafrán, skořice, růžová voda, kardamom, sušený citron). Příchod hosta do domu je událostí spojenou s přípravou jídla na jeho počest. Jídlo hraje důležitou roli během oslav, jako jsou svatby a svátky, kdy je symbolicky předkládáno jako výraz kulturní integrity a rodinné pohostinnosti…

Během posvátného měsíce ramadánu nebo svátku cíd al-adhá (Velký svátek na konci výroční poutě do Mekky) se většinou připravuje tradiční beduínský pokrm Lamb Ghouzy – celé pečené jehně se umístí na obrovský tác s rýží ozdobenou ořechy a rozinkami. cÍd al-fitr (Malý svátek na konci ramadánu) se pojí se servírováním pokrmu málih („slaný“) – jde o usušenou nasolenou rybu ve slaném nálevu, která se povaří s rýží, citronem a cibulí. Snad nic neodráží propojení s indickým subkontinentem víc než tradiční pokrmy jako třeba makbús, rýže s masem a zeleninou na způsob rizota. Maso (jehněčí, kuřecí, ryba a mořské plody) se povaří s cibulí, sušenou limetkou a kořením jako kurkuma, kardamom, muškátový oříšek. Když maso změkne, vyjme se a rýže se povaří v kořeněném vývaru. Hotový pokrm se bohatě posype piniovými oříšky.

Dubajská kuchyně - zákusky s medem a ořechy
Emiráťané mají ve velké oblibě cukrovinky s medem a ořechy

Jednou z nejoblíbenějších pochoutek v regionu je harís. Mletá pšenice a jehněčí maso se rozvaří na kašovitou směs, která se polije přepuštěným máslem. Kars (bathítha) je sladký pokrm ze směsi chleba, datlí a kardamomu. Chabís je mix semoliny s cukrem, růžovou vodou a šafránem. Balalít jsou sladké vlasové nudle s kardamomem, šafránem a rozinkami s vaječnou omeletou, oblíbená lokální snídaně. Chanfarúš jsou smažené koblížky s datlovým sirupem, chamír kynutý beduínský chléb, který chutná po kardamomu, šafránu a kurkumě a servíruje se teplý se sezamem, medem a datlovou melasou. Asída je chutný dezert z mouky, másla, medu s kardamomem nebo šafránem (někdy se přidává rozvařená dýně), který připomíná pudink. Oblíbená je baklava, kunáfa (dezert z vlasových nudlí a sladkého sýru přelitý cukrovým sirupem), indická zmrzlina (kulfi), perské zmrzlinové poháry (falúda), sladkosti plněné různými druhy ořechů a hustou smetanou (qišta). Arabská káva gahwa je okořeněná kardamomem, hřebíčkem a šafránem. Váže se k ní speciální příprava, servírování i rituály. Karak Tea (Chai Karak) je chutný černý čaj, který se připravuje s rozdrceným kardamomem, kondenzovaným mlékem a cukrem. Pochází z jihu Asie, ale v Emirátech zdomácněl, většinou se servíruje se sýrovou parathou (vláčná indická chlebová placka).

Dubajská kuchyně - příprava velbloudího burgru na otevřeném ohni
Příprava velbloudího burgru

Velbloudí maso je vzácnou pochoutkou, prodávají se například velbloudí burgery. Chutná je zmrzlina z velbloudího mléka, čokoláda s podílem velbloudího mléka nebo velbloudí mléko se šafránovou příchutí. Alkohol je v Dubaji k dostání ve specializovaných obchodech a v barech s licencí. Je povoleno dovést si 4 litry alkoholu na osobu. Vepřové maso islám zakazuje, ale v mnohých supermarketech i v některých restauracích je běžně dostupné. Nezapomeňte ochutnat čerstvé ovocné džusy, především z manga a avokáda nebo datlový s banány.

Další články z vydání o Dubaji najdete zde

Dubajská kuchyně