Flamsbana

Na západním pobřeží Norska se do pevniny zarývá Sognefjord, jeden z nejkrásnějších fjordů v zemi. Se svými 206 kilometry je nejdelší a s maximální hloubkou 1308 metrů i nejhlubší. Větví se do několika ramen, jež jako chapadla pronikají do norského vnitrozemí a obklopena horami vytvářejí úchvatné přírodní scenerie. Jedním z nich je Aurlandsfjord.

Z přístaviště ve Flåmu vyráží motorový člun vstříc vodám Aurlandsfjordu. Navlečeni do teplých vícevrstvých kombinéz, které se prý nafouknou, kdyby někdo náhodou spadl do ledové vody, s brýlemi na očích, v kožešinových čepicích a rukavicích si jeho pasažéři připadají jako kosmonauti. Jakmile člun zrychlí, přitahují si čepice ještě víc přes uši. Přímo z vody vystupují ostré štíty skal obalené ostře zelenou trávou. Kormidelník a průvodce v jedné osobě občas zavede člun ke břehu, vypne motor a upozorní pasažéry na vodopády padající po strmých skalách, farmu vysoko na úbočí či půvabné rybářské vesničky, jež se vylidňují i proto, že jsou těžko dostupné. Když mají štěstí, zahlédnou turisté i tuleně.

Aurlandsfjord vymodeloval během mnoha ledových dob a milionů let roztátý led, kamení a štěrk z ledovce. Dál do vnitrozemí se táhne v podobě údolí Flåmsdalen pojmenovaném po vesničce Flåm, usazené na konci fjordu. Prochází jím slavná železnice Flåmsbana, jež se řadí k největších norským tahákům. Z nulové nadmořské výšk…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Norsko