Flóra Kapska - národní botanická zahrada Kirstenbosch

Flóra Kapska – zelený poklad Afriky

Kapská květenná říše v jihozápadní části Jižní Afriky je perlou světové flóry. Právem se řadí mezi hotspoty biologické diverzity. Jen málokterý botanik netouží spatřit Kapsko na vlastní oči. V oblasti, jež je velká asi jako Portugalsko, roste kolem 9000 druhů, z toho přibližně 5800 je endemických, které nerostou nikde jinde na světě. Pro srovnání: V České republice najdeme něco přes 2500 druhů, z nichž endemických je pouze zlomek procenta. Jen samotný Kapský poloostrov, který má menší rozlohu než Londýn, hostí asi 2300 druhů rostlin a na Stolové hoře nad Kapským Městem, která je o něco menší než San Marino, roste 1500 druhů.

Kapské Město s pověstnou Stolovou horou je pomyslným hlavním centrem kapské květenné říše. Tato oblast sahá podél pobřeží na východ až zhruba po Gqeberhu (dříve Port Elizabeth), na sever od Kapského Města pak po ústí řeky Olifants (neplést se stejnojmennou řekou na severovýchodě Jižní Afriky). Od suchého vnitrozemí ji odděluje horský pás. Kapsko má subtropické klima podobné středomořskému (takových oblastí je na světě jen pět) a podstatně ho ovlivňuje studený Benguelský mořský proud, který ochlazuje a vysušuje jihozápadní pobřežní oblasti Afriky. Nejbohatší oblasti kapské květenné říše proto nezasahují příliš daleko do vnitrozemí, nejdále asi 120 km.  Obecně lze říci, že zde panují teplá suchá léta a mírné, na srážky bohaté zimy, ale skutečnost je mnohem pestřejší kvůli hodně členitému terénu.

Flóra Kapska - protej
Jednu z pěti hlavních skupin fynbosu tvoří proteje

Jedinečný fynbos
Místnímu rostlinnému společenstvu se odborně říká fynbos. Je to zcela zvláštní vegetace, kterou tvoří převážně nízké křovinaté rostlinstvo. Skládá se z pěti hlavních skupin: proteje, vřesovce, hvězdnicovité rostliny, cibuloviny a rostliny čeledi Restionaceae, které se podobají travám a zde je prakticky nahrazují. Jen vřesovců roste v jihozápadní Africe přes 600 druhů, mečíků více než 200 druhů a pelargonií přibližně 250 druhů.

Téměř každý, kdo se vydá prozkoumat flóru jihozápadu Afriky, začne rozcvičkou v botanické zahradě Kirstenbosch v Kapském Městě, přímo na úpatí Stolové hory. Zahrada je nádherně upravená a představuje základní průřez jihoafrickou flórou. Prohlédnete si zdejší jehličnany, sbírku vzrostlých cykasů rodu Encephalarthos, keře protejí, pelargonií, vřesovců a sezonně i spousty cibulovin. Ačkoliv má Kapské Město nemalý úhrn srážek (roční průměr 515 mm), botanická zahrada představuje i spoustu typických sukulentů – a to ve skleníku, aby na ně nepršelo!

Flóra Kapska - onyx v Namaqualandu
Jedním z typických zvířecích obyvatel Namaqualandu je oryx

Ze zahrady se můžete vydat stezkou přímo na Stolovou horu. Vstupujete ovšem do stejnojmenného národního parku, kde nelze chodit jen tak mimo značené cesty. Vystoupáte prakticky od moře do výšky 1086 m a už cesta stojí za to. Stromové kapradiny, kolem potoka na stinných místech v bahně kvetou bílé toulce staré známé kaly, kterou znáte jako řezanou svatební květinu, pozor dávejte na masožravé růžice rosnatek. Cesta na vrchol se kroutí, stoupá, klesá, točí se mezi skalkami. Půda je zde chudá, písčitá s nedostatkem živin, proto tu nerostou stromy. V nízké keřovité vegetaci kvetou barevné vřesovce nejrůznějších barev, tvarů a velikostí květů, trsy pelargonií, proteje, různé horské slaměnky, orchideje, mečíky a jiné cibuloviny a další a další keříky. Komu se nechce šlapat, může se na vrchol Stolové hory nechat vyvézt lanovkou.

Cedrové hory bez cedrů
Možností, kam zamířit za kapskou flórou po návštěvě Stolové hory, je celá řada. Můžete jet na Kapský poloostrov, jehož velká část je součástí národního parku Stolová hora, nebo prozkoumat pobřeží na jihovýchod od Kapského Města a zajet do nedaleké chráněné oblasti Kogelberg nebo do okolí města Hermanus. Kopce kolem pobřeží nezklamou, z městeček Hermanus a Bettyʼs Bay lze zhruba od června do listopadu často pozorovat i velryby jižní.

Flóra Kapska - rozkvetlý Namaqualand na konci zimy
Na konci jihoafrické zimy se velké plochy Namaqualandu v provincii Severní Kapsko pokrývají koberci květů

My jsme se vydali na sever přes pohoří Cederberg. Je nutné říci, že v Jižní Africe je většina půdy soukromá a její majitelé to dávají najevo oplocením pozemků. Zapomeňte na naši přírodu, kdy se hned za vsí můžete volně vydat přes louky, pole a lesy. V Jižní Africe hned za příkopem u silnice stojí plot, který není radno zkoušet překonat. Proto je dobré nastudovat si předem, co asi chcete z přírody vidět. Přístupné bývají národní parky, rezervace a další chráněná území, kupodivu i mnozí majitelé pozemků, kde rostou zajímavé sukulenty, umožňují vstup zájemcům, kteří se ohlásí dopředu. Velmi důrazně se z bezpečnostních důvodů nedoporučuje přespávat a kempovat volně, mimo ohrazené kempy a hlídané prostory.

Horský masiv Cederberg se nachází asi 200 km severně od Kapského Města. Je to skalnaté, rozeklané a romanticky působící pohoří s drsným klimatem, kde teploty klesají až pod bod mrazu a prší jen krátce v zimním období. Nejvyšší vrchol Sneeuberg dosahuje 2028 m n. m. a jeho jméno napovídá, že bývá občas sněhobílý. Hory pozoruhodně červené barvy jsou pískovcové a hodně členité. Spou…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Jihoafrická republika

Flóra kapska