Pokud k hotelu Formentor dorazíte pozemní cestou, asi vás nijak neohromí. Jednoduchá podlouhlá budova bílé barvy ve stínu borového lesa by podle svého zevnějšku mohla klidně sloužit podnikové rekreaci. Jen co projdete mohutnými dřevěnými dveřmi, můžete zase nabýt dojmu, že jste někomu vstoupili přes prostornou předsíň rovnou do otevřeného salonu, za jehož velkými okny se nechá tušit krásná zahrada. Žádný impozantní vestibul s vysokým stropem, aby vám připomněl, že se nacházíte v jednom z nejslavnějších, a dodnes i nejdražších, hotelů Mallorky. Pár stolků a křesílek. Jako doma.
Snad i pro tento pocit okamžité intimity hotel Formentor vyhledávaly a dodnes vyhledávají osobnosti z celého světa, aby tu debatovaly, přednášely a tvořily dějiny, nebo jen tak odpočívaly. První dojem bude ovšem jiný, pokud se rozhodnete k hotelu dopravit po moři, třeba jachtou, jak to tu někteří mají zvykem. Formentor se vám tak představí daleko noblesněji, jako elegantní bělostný pás vsazený do terasovitých zahrad, s masivem namodralých hor v pozadí.
„Prehistorie“ hotelu začíná roku 1926, kdy se argentinský básník a mecenáš Adan Diehl rozhodl koupit část poloostrova Formentor. Bylo to místo téměř neobydlené a v podstatě neznámé i samotným Mallorčanům. Pokud mělo nějakou hodnotu, tak snad jako pašerácké hnízdo anebo pro svůj rozsáhlý, k těžbě dřeva vhodný borový les. Vezmeme-li navíc v úvahu složité pozemní spojení, nic se nemohlo zdát bláhovější než Diehlův velkolepý projekt – vytvořit v této odlehlé „divočině“ prostor, v němž by si dávaly dostaveníčko největší osobnosti 20. stol. Pravda, Diehl nebyl ve svém vizionářství sám. Rok předtím totiž představil geniální inženýr Parietti jeden ze svých nejslavnějších projektů – silnici mezi Puerto de Pollença a majá…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Mallorca