Gent - slavnosti na řece

Gent – město velkých věží

Na soutoku řek Šeldy a Leie necelých šedesát kilometrů od Bruselu leží malebné město Gent. V 16. století patřil k nejbohatším městům v Evropě. Množstvím památek byl přirovnáván k Paříži, velikostí a počtem obyvatel k Londýnu. Jeho bohatá historie, ale i pulsující současnost města plného zábavy je stálým lákadlem pro každého. 

Nejvíce obdivovanou částí města jsou nábřeží Korenlei a Graslei, kde zůstal podél vodních kanálů zachován soubor historických domů se zdobnými průčelími, které jsou nádhernou ukázkou architektonických slohů od gotiky až po baroko. Ve středověku bylo nábřeží čilým obchodním přístavem, který byl kanálem propojen s mořem, takže do města mohly vplouvat i větší námořní lodě. Pravděpodobně největším zážitkem pro turisty je neopakovatelný pohled z mostu Saint Michaels na nábřeží Korenlei, kde se v jedné linii zjevují tři velkolepé věže chrámu sv. Bavona, sv. Mikuláše a zvonice Belfort.

Chrám sv. Bavona (Sint-Baafskathedraal) je dílem středověkých mistrů. Původně zde stál dřevěný kostelík. Ten vystřídala románská stavba, jejíž základy jsou součástí dnešního chrámu dokončeného po několika stavebních etapách v roce 1559. Jeho mohutná věž vysoká 82 m nabízí nezapomenutelný zážitek panoramatického výhledu na celé město. Bohužel je otevřena jen několik dní v roce, a to při význačných událostech, jako jsou například Gentské slavnosti. Chrám je nejen svatostánkem určeným pro duchovní rozjímání, ale ukrývá také jeden z pokladů světového umění, proslavený deskový oltář, kterému je věnován samostatný článek.

Věž Belfort dokončená v roce 1338 není pouze zvonicí, ale původně sloužila jako pozorovatelna k ohlašování požárů, klenotnice ukrývající cennosti a také jako strážnice. Kdo zatouží pohlédnout na Gent z ptačí perspektivy, musí vystoupat po 386 schodech.

Za své jméno vděčí Gent Keltům, nazývajícím toto místo Ganda, soutok řek. Jeho okolí bylo již v době železné lákavým strategickým místem pro první osídlení. O něco později oblast ovládli Římané, kteří tu podle archeologických vykopávek založili osadu, jež fungovala až do 5. stol., kdy místo přebrali Frankové. Období založení vlastního města se klade do 7. stol. Tehdy sem přišel misionář sv. Amandus s cílem šířit křesťanství. Založil dvě opatství sv. Bavona a sv. Petra. Od té doby se začali v lokalitě usazovat další lidé, kteří v opatstvích viděli stabilitu a bezpečí. Ani ta je však neuchránila od vpádů Vikingů v letech 851 a 879, kteří rozrůstající se osadu vyple…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Flandry

Gent