Nedaleko od centra nabízí Vídeň v parku Esterházy unikátní atrakci. Pod názvem Haus des Meeres (Dům moře) se skrývá speciální „akva tera zoo“. Na zvláštnosti jí přidává umístění – na návštěvníky čeká jedenáct pater.
Pouze ve třech evropských městech, Berlíně, Hamburku a Vídni, vznikly za 2. světové války zvláštní železobetonové obranné protiletecké věže. Někdy se označovaly také jako nadzemní bunkry, neboť kromě hlavní funkce vyvýšených plošin pro protiletadlové kanony sloužily rovněž jako kryty pro lidi či různé cennosti. Stavěly se vždy ve dvojicích, které tvořily vlastní obranná věž se čtyřmi děly ráže 128 mm a v jisté vzdálenosti od ní její řídicí věž, vyzbrojená lehčími kanony ráže 37, resp. 20 mm a v některých případech nesoucí též radarový systém.
Ve Vídni byly postaveny tři takové dvojice. Řídicí věž v parku Esterházy byla dokončena v červenci 1944 a až do konce války sloužila svému původnímu účelu. V roce 1957 si ji čerstvě založená rakouská Společnost pro mořskou biologii vybrala jako místo pro uskutečnění svého velkého cíle – vybudovat v ní první rakouské veřejné mořské akvárium pod názvem Haus des Meeres. Cíl se podařilo splnit velmi rychle. Už v červnu 1958 bylo zařízení otevřeno, tehdy však jen ve 2. a 3. patře věže vysoké více než 47 m. Během 56 let, které nás od otevření dělí, prošla ale celá instituce zásadní proměnou. Dům moře expandoval do všech 12 podlaží věže a svůj záběr rozšířil nejen o sladkovodní akvária, ale také o terária a dva skleníky. Ty sahají na výšku přes několik pater a jsou „přilepeny“ zvenčí na obou delších stěnách věže, která má obdélníkový půdorys. Jako první byl v roce 2000 otevřen tropický skleník, který představuje deštný les i pobřežní mangrovovou zónu a v němž kromě nejrůznějších ryb, želv či ostrorepů žijících v tůňkách a bazéncích také volně pobíhají kosmani bělovousí a létají drobní ptáci i kaloni egyptští. Návštěvníci se mezi nimi pohybují po systému chodníčků, schodišť…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Vídeň