Od svatojakubského parku se v lehkém poklusu blíží dvanáctičlenný jízdní oddíl. V sedlech černých koní sedí muži v modrých kabátcích, jimž se na hlavách v dopoledním slunci třpytí přilby s červenými chocholy. Zastaví na Horse Guards Parade a vzduchem třesknou povely velitele. K vyznačenému prostoru se sbíhají turisté s fotoaparáty.
Horse Guards Parade je velké přehlídkové prostranství ve Whitehallu v centru Londýna. Původně to bylo kolbiště Whitehallského paláce, kde se v době Jindřicha VIII. konala rytířská klání a za vlády jeho dcery Alžběty I. každoroční oslavy jejích narozenin. Již od doby Karla II. trvá tradice přehlídek Trooping the Colour, které se od poloviny 18. stol. staly součástí oslav narozenin britského panovníka. Tato přehlídka, jež se nyní koná vždy v červnu, je nejokázalejší, nejsložitější a nejbarevnější královskou ceremoniální přehlídkou v Británii. Ale i nesrovnatelně skromnější, zato každodenní střídání stráží v Horse Guards je působivým královským rituálem, který se s neměnnou pravidelností opakuje již 350 let.
Budova Horse Guards na Whitehallu byla postavena v roce 1753 podle návrhu Williama Kenta a dodnes zůstává symbolickou hlavní vstupní bránou do Buckinghamského paláce. Na jejím místě stála kdysi strážnice starého královského paláce Whitehall, který ale v roce 1698 vyhořel. Pozornost upoutá hlavně zvláštními proporcemi a zvonicí. Značka u dvojky na ciferníku hodin připomíná čas, kdy byl u protějšího Banqueting House v roce 1649 popraven Karel I., jehož přesvědčení o božské moci králů rozhněvalo parlament a bylo jednou z příčin občanské války. Když se o 11 let později vracel do Anglie z holandského exilu jeho syn, restaurovaný na trůn jako Karel II., přivedl si s sebou i skupinu nejvěrnějších přívrženců, kteří vytvořili jeho osobní stráž. V roce 1660 tak vznikl regiment, jenž střeží bezpečí britského panovníka dodnes.
Spolu s těmito Life Guards vykonávají strážní službu v Horse Guards příslušníci Blues and Royals, oba regimenty tvoří dohromady vojenskou jednotku Household Cavalry. Life Guards se oblékají do šarlatově červených kabátů s černými límečky a na přilbách…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Londýn