Sardinie je součástí Itálie, a tudíž tam žijí Italové, ti sympatičtí, hluční, rozverní, impulsivní, extrovertní lidé, které známe z italských plážových destinací nebo jako turisty z Čech. To je však hluboký omyl! A Sardy bychom určitě urazili, ne proto, že se necítí být Italy, nýbrž proto, že oni jsou především Sardové, obyvatelé svébytného středomořského ostrova, autonomního italského regionu.
A vskutku v žádném jiném regionu Itálie nebyl proces adaptace a modernizace původních lidových obyčejů a také charakteru obyvatel tak pomalý a pozvolný jako na Sardinii. Některé zvyky zůstávají neměnné po staletí, jelikož dobyvatelé je, alespoň ve vnitrozemí ostrova, vůbec neovlivnili. Důkazem toho mohou být stovky slavností, které se zde každoročně pořádají v téměř nezměněné podobě.
V psychice Sardů se odrážejí historické útrapy ostrovanů, jako byl úbytek obyvatel v důsledku malárie, tuberkulózy, trachomu a podvýživy, i prakticky neustálé okupování ostrova cizími národy. Sardové jsou proto rezervovanější a nedůvěřivější než jejich pevninští spoluobčané, ale jsou také rozvážnější, přemýšlivější a někdy mohou působit až melancholickým dojmem.
V partnerském vztahu a v manželství panuje na Sardinii silný respekt vůči ženám, které jsou podle tradice velice počestné, dalo by se říci na evropské poměry až cudné. Ve vnitrozemí svou krásu zahalují pod dlouhé šaty a pláště místních tradičních krojů a někde, byť zcela výjimečně, dokonce skrývají obličej podle muslimské tradice Saracénů. Téměř všechny jsou silně věřící, ale nikoliv pověrčivé. Mnozí mladí lidé, kteří cestují, studují a poznávají svět, už samozřejmě v současné době nejsou tak prudérní.
O Sardech se traduje, že mají smysl pro spravedlnost, mnozí z nich pracují jako policisté, karabiniéři, strážníci, na finančních úřadech… Dalším důvodem práce ve státních službách je kromě poměrně vysoké nezaměstnanosti na Sardinii (15 %) také částečně i nedostatek iniciativy. I sami Sardové o sobě tvrdí, že nejsou dostatečně ambiciózní. Spíše než cílevědomost bývá u Sardů motorem k práci jejich tvrdohlavost. Stává se celkem často, že mladí Sardové, téměř všichni vzdělaní a inteligentní, vítězí v různých konkurzech, nastartují si skvělou kariéru a pak se spokojí se záhy dosaženou životní úrovní, a to i docela skromnou, aniž by měli touhu po dalším kariérním růstu. Možná jejich tišší, nedůvěřivá povaha a odpor k intrikám je odrazují od úspěchu, jehož lze často dosáhnout jen takovými prostředky, které se jim instinktivně protiví. Smysl pro spravedlnost je v povaze Sardů zakořeněn opravdu velice silně. Z žádného jiného italského regionu nepochází takové množství soudců a univerzitních profesorů práva. Spravedlnost často přerůstala na Sardinii i v krevní mstu, o čemž vypovídá třeba staré sardinské přísloví giustisia chi falta, giustisia de balla – spravedlnost, která selže, se stává spravedlností kulky z pušky. Sardinská omerta však nikdy neměla takový charakter jako v jiných italských regionech, které ovládla např. mafie či camorra.
Jinou typickou vlastností Sardů je mlčenlivost – samozřejmě relativní, ve srovnání s hlučnými Italy z pevniny, především z jihu. Historické odůvodnění menší výřečnosti Sardů je dáno životem v osamělosti na málo zalidněném ostrově. Také se říká su sardu rie mai, čili „Sard se nikdy nesměje“, což je samozřejmě nadsázka, která nicméně popisuje dojem, jenž Sardové v ostatních národech budí. Pro cizince se jeví jako nevyzpytatelní, ale ve své povaze jsou poctiví, nepokrytečtí a čestní, což se projevuje i v jejich pohostinnosti. Na řídce osídleném území byl vždy host na prvním místě. Poukazuje na to i vtipné sardinské přísloví primu s´istranzu, mancari malu (na prvním místě i špatný host).
Někteří Sardové žijící v Čechách se k nám přirovnávají a tvrdí, že máme mnoho společného: možná se jedná právě o introvertnost, tichost, rezervovanost, malou ambicióznost (v Čechách pramenící z podceňování)…
Mnohé z uvedených charakteristik Sardů vycházejí z historicky daných okolností. Doba se sice mění, na Sardinii se šíří pevninské zvyklosti, vliv globalizované společnosti roste, nicméně určitý vliv historických událostí na povahu Sardů je nepopiratelný.
Další články z vydání o Sardinii zde