Kuchyně Malých Antil je tavicí kotel receptů mnoha národů a generací. Projevují se tu vlivy desítek kultur, jejichž speciality se rozmělnily časem a dostupnými surovinami, a které byly zároveň obohaceny o domácí plodiny i vzájemnou inspiraci.
Z předkolumbovského jídelníčku se dodnes používá kasava (maniok), z které se získává mouka na pečení chleba nebo se používá jako zahušťovadlo do omáček. Španělé a další Evropané přidali vepřové a drůbeží maso i mléčné výrobky. Afričtí otroci obohatili antilskou kuchyni o nové způsoby přípravy kořenové zeleniny a luštěnin, předali tajemství přípravy pokrmů s kokosovým mlékem a „prosadili“ svou zálibu v dušených jídlech. Přistěhovalci z Číny a Indie s sebou přivezli rýži, mango, lilek, zázvor, hřebíček a muškátový oříšek, stejně jako kuchařské techniky.
Ještě zajímavější než pokrmy jsou místní nápoje, zejména pak ty alkoholické. Zdá se, že žhavé tropické slunce a věčná chuť k oslavám podněcovaly obyvatele ostrovů ke značné invenci právě při přípravě opojných nápojů.
Například destilát curaçao se stal natolik známý, že doslova zastínil ostrov, který mu dal jméno. Je také důkazem toho, že ostrované umějí správně nakládat se všemi dary své země. Traduje se totiž, že Španělé se k ostrovu Curaçao pohrdavě otočili zády, když jeho „prokletá“ půda zhatila nejeden zemědělský pokus. Vždyť jediné, co tu vzešlo ze sladkých valencijských pomerančů, s takovou hrdostí převezených přes oceán, byla jejich scvrklá, hořká parodie. Dokonce i místní kozy jimi opovrhovaly. O desítky let později však jeden ostrovan objevil, že sluncem vysušená kůra těchto pomerančů obsahuje olej s neobyčejně příjemnou vůní. Jiná chytrá hlava pak s tímto olejem začala experimentovat a výsledkem byl slavný nápoj. Scvrklý potomek valencijského pomeranče mezitím získal vlastní botanické jméno, Citrus aurantium currassuviensis, v místním jazyce papiamento se mu říká jednoduše laraha. Na sousední Arubě se pro pozdvihnutí nálady zase využívá šťáva z agáve. Jejím smícháním s rumem a třtinovým cukrem vznikl tamní netypičtější nápoj coecoei.
Ke karibské atmosféře neodmyslitelně patří chuť a vůně rumu. Jedním z prvních míst, kde se tato lihovina začala vyrábět, je ostrov Barbados. Roku 2003 tu slavil rum Mount Gay 300 let, je však známo, že se na místních pla…