Nad Mariánskými Lázněmi, na rozlehlých náhorních plošinách Slavkovského lesa, najdeme neobyčejně krásnou krajinu podmáčených luk a mokřadů, jezírek a rybníků. Vlhké bezlesí s místními názvy rašelinišť – Tajga, Paterák, Lysina a Malé rašeliniště – jen sem tam oživuje borovice blatka, na Lysině rašelinná kleč a na sušších loukách osamocené břízy karpatské, z nichž mnohé připomínají vetché stařenky.
V sousedství největšího ze zdejších rybníků pak leží malá osada Kladská, celoročně oblíbený cíl mariánskolázeňských hostů.
Kladský rybník zde byl vybudován už počátkem 16. století. Zaplavil okraj rašeliniště, které částečně odvodňuje, a je na této náhorní plošině už po několik staletí stabilní zásobárnou vody. Ve středověku, kdy byl Slavkovský les především zdrojem rud, odváděla se jeho voda Dlouhou stokou až k dolům v okolí Krásna. Rybník sám se stal přirozeným centrem této jedinečné, jakoby parkové krajiny. Zčásti jej obklopuje rašeliniště Tajga, zčásti podmáčená louka a několika svými mělkými zálivy zabíhá až do vlhkého smrkového lesa. Přes rašeliniště a kolem rybníka vede velmi pěkná, asi 1,6 km dlouhá naučná stezka, která začíná kousek od loveckého zámečku a končí pod travnatou hrází rybníka, kde stojí dva roubené domy alpského typu.
Bývalý majitel zdejšího panství, kníže Schönburg-Waldenburg, si zdejší náhorní „palouk“ tak oblíbil, že se rozhodl zůstat…