Krajina v Kociewie

Kociewie – krajina jako obrázek

Jižně od Gdaňsku leží region Kociewie, plný zajímavostí přírodních i historických. Jeho hlavní centrum – Starogard Gdański – je z metropole Pomořanska vzdáleno asi 50 km. V regionu žije na 350 000 lidí, kteří hovoří svérázným dialektem polštiny (třeba „děti“ se tu řeknou „gzuby“) a uchovávají si folklorní tradice, jež už jinde namnoze vymizely. Obdiv budí zdejší nádherné výšivky – najdeme na nich třeba vlčí máky, bodláky, borůvky či pšeničné klasy.

Region Kociewie byl osídlen už v neolitu – ve Starogardu se našly zbytky staveb staré 5000 let. Nejstarší opevněná místa tu pocházejí ze 7. stol. O vládu se přetahovala místní knížata a vévodové, aby se na samém počátku 14. stol. stal pánem Kociewie, stejně jako celého Polska, český král Václav II. Oblast je jednou z vůbec nejsevernějších výsep, kam kdy sahala česká moc. Král Václav III. byl však při svém tažení do Polska, kde chtěl obnovit vládu Přemyslovců, v roce 1306 zavražděn, čímž skončila i česká přítomnost v Kociewie. Do mocenské hry se vzápětí zapojil řád německých rytířů, který v regionu vládl téměř 160 let. Po jeho vyhnání byly pak dějiny Kociewie stejně bouřlivé jako dějiny celého Polska. Obdivuhodný byl boj za zachování národní identity. Vždyť třeba v 19. stol. zde Němci zakazovali Polákům dokonce i stavět nové domy.

Křižácký hrad ve městě Gniew z přelomu 13. a 14. stol.
Křižácký hrad ve městě Gniew z přelomu 13. a 14. stol. byl později několikrát kompletně zrekonstruován, naposledy v 90. letech minulého století

„Oči“ vody a Kristus Starogardu
Kociewie přitahuje pozornost turistů jak lidovou kulturou (třeba dřevěné stavby či řemesla), tak neporušenou krajinou s mnoha větrnými mlýny a božími muky u cest. Region protkává na 400 km cyklostezek, které často vedou i kolem některých z více než 200 místních jezer s pozoruhodně čistou vodou. Zvláště půvabná jsou kulatá morénová jezírka zvaná „oči“. Sportovní lahůdkou je asi 80 km dlouhá kajakářská stezka na řece Wierzyca spojující největší atrakce oblasti. Gastronomickými lahůdkami pak jsou místní speciality – třeba zdejší kuřecí paštika nebo zelňačka parzybroda.

Metropolí regionu je město Starogard Gdański, jehož část obepínají až pět metrů vysoké hradby, které začal budovat řád německých rytířů v roce 1313. Zachovaly se i tři bašty. Gdańska – zvaná též Ševcovská, protože ji měl bránit ševcovský cech – byla v 18. stol. upravena na kapli, pak zde bylo vězení a nyní tu najdete část expozice Zemského muzea Kociewska. Muzeum je v i Rohové neboli Knížecí věži. Ta stojí na základech strážní věže hradu dávných pomořanských knížat – odtud její název. Poslední ze tří věží – Tczewska či též Mlýnská – byla zrekonstruována na základech z počátku 14. stol. soukromým majitelem v roce 1986.

Starogard Gdański – gotická cihlová bazilika sv. Matouše z roku 1339
Starogard Gdański – gotická cihlová bazilika sv. Matouše z roku 1339

Dvě nejcennější památky města ukrývá gotický farní kostel sv. Matouše. Obě byly shodou okolností objeveny až v minulém století. Krucifix zvaný Kristus Starogardu z roku 1320 se našel ve 30. letech, v chrámu je nyní jeho kopie. Rozsáhlá gotická freska Poslední soud pak byla odkryta v roce 1957 při restaurování kostela. Je pozoruhodná tím, že téma pojednává v „komiksové“ verzi jako obrázkový příběh pro věřící, kteří neuměli číst.

Hrůzné časy 2. sv. války připomíná památník v blízkém Szpęgawském lese, kde nacisté prováděli masové popravy: zavraždili zde na 7000 lidí včetně 2000 pacientů z psychiatrické léčebny v Kocborowě.

Hlavní oltář v katedrální bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Pelplinu
Hlavní oltář v katedrální bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Pelplinu patří s výškou 25,5 m k nejvyšším v Evropě

Unikátní bible a záhadná freska
Za duchovní centrum regionu Kociewie bývá označován Pelplin s monumentální gotickou bazilikou Nanebevzetí Panny Marie. Její severní portál z 1. pol. 15. stol. se považuje za nejkrásnější dílo svého druhu v Polsku. Interiéru chrámu vévodí jeden z nejvyšších oltářů Evropy – měří 25,5 m. K unikátům baziliky patří také gotické dřevěné chrámové lavice, jaké se dochovaly málokde. Za návštěvu stojí bohaté expozice Diecézního muzea, které mj. vlastní i jediný kompletní výtisk Gutenbergovy bible z roku 1454 v Polsku (ze zhruba dvou set vytištěných exemplářů se kompletních zachovalo jen dvacet).

Zřejmě nejstarším městem Kociewie je Tczew, připomínaný už v roce 1198. Jeho zajímavostí je freska z 15. stol. v kostele Povýšení sv. Kříže – zobrazuje sedm blíže neurčených ženských postav. Pro danou dobu to je něco velmi nezvyklého. S místní kulturou se seznámíte ve Fabryce Sztuk – Továrně umění, zatímco ve tczewské pobočce Národního mořského muzea na vás čekají expozice Centra ochrany vraků a Visly.

Pýchou města je Tczewský most. Byl dokončen v roce 1857 a s délkou 785 m tehdy patřil k nejdelším mostům světa. Původně ho zdobilo deset „hradních“ věžiček, z nichž však do dneška přežily jen čtyři.

Hallerovo náměstí v Tczewu
Hallerovo náměstí v Tczewu s převážně secesními domy z přelomu 19. a 20. stol.

Palác pro královnu
Největším turistickým magnetem města Gniew je křižácký hrad se čtyřmi rohovými věžičkami, jehož stavba byla zahájena už v roce 1282. Dlouho existoval coby zřícenina, jeho rekonstrukce proběhla až v 90. letech minulého století. Dnes je hrad evropsky významným místem rekonstrukcí historických událostí. Sídlí zde třeba prapor slavných „okřídlených“ husarů či Tým rytířů hradu Gniew. Najdete tu ale i multimediální výstavu o bitvě u Grunwaldu, v níž se roku 1410 střetla polsko-litevská koalice s řádem německých rytířů, Evropský historický park s ukázkami řemesel, zbrojnici, v níž si lze vyzkoušet části zbroje a potěžkat zbraně, či dětskou show Prázdniny s duchy. V hradním areálu stojí i palác Marysienka, který nechal pro svoji ženu vystavět v roce 1679 polský král Jan III. Sobieski. Dnes je v něm hotel.

Výlet do raného středověku na vás pak čeká v „dřevěném“ hradišti Owidz, které bylo na základě vykopávek zrekonstruováno v roce 2012. Je tu i Muzeum slovanské mytologie, kde se koná řada akcí oživujících dávné zvyky Slovanů.

Úplné znění článku naleznete zde

Kociewie