Komodští draci

Oproti jiným indonéským ostrovům porostlým bujnou tropickou vegetací je Komodo suché a prázdné. Osm měsíců v roce zde neprší, a tak na pahorcích, dosahujících nadmořské výšky 735 m, se uchytil jen řídký porost převážně lontarových palem. Na nehostinné prostředí otevřené savany se varani dokázali adaptovat lépe než jejich konkurence. „Komodský drak“ je ve své domovině pánem a nejsilnějším predátorem.
Komodo leží v oblasti, kde se asijská fauna střetává s australskou, takže se zde můžete setkat s jeleny, cibetkami, ale také papoušky kakadu. Ostrov je součástí stejnojmenného národního parku asi 500 km východně od Bali o celkové rozloze 1817 km², z čehož souš tvoří asi jednu třetinu. Převážná většina z asi 3000 varanů komodských ve volné přírodě žije na ostrovech Komodo a Rinca. Ostrovy jsou vulkanického původu, ale činné sopky na nich nenajdeme. Oč nehostinnější podmínky panují v pozemní části národního parku, o to bohatší jsou zdejší vody, dosahující až dvousetmetrové hloubky. Korálové útesy poskytují útočiště bohaté mořské fauně, žijí tu i karety, delfíni, manty, žraloci a velryby.
Lodníci, kteří v minulosti proplouvali oblastí mezi Sumbawou a Floresem, přinášeli fantasticky znějící zprávy o zemi krokodýlů a o dracích, z jejichž tlamy šlehá oheň a dokážou najednou zhltnout i divoké prase. V roce 1910 se vydal ověřit tyto historky holandský důstojník van Hensbroek, kterému se podařilo zabít dvoumetrového varana a jeho kůži a fotografie odeslat do zoologického muzea v Bogoru. Tamní kurátor potvrdil, že na Komodu se objevil varan neobvyklé délky. Nový druh získal jméno Varanus komodoensis. Domorodci ho však ve svém jazyku nazývají ora nebo v indonéštině buaya darat, pozemní krokodýl….

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 3/2017

Další informace o Indonésii a dalších zemích jihovýchodní Asie najdete na ASEAN.CZ

Shopping Cart