Kosatky s ulovenou sviňuchou

Kosatky

V říjnu minulého roku probleskla světovými médii zpráva oznamující pravděpodobný skon nejstarší kosatky na světě. „Babička“, odborníky nazývaná kosatka J2, se již několik týdnů neobjevila ani před pozornými zraky vědeckých pozorovatelů, ani před objektivy dychtivých turistů. Věk velrybí seniorky se odhadoval na 105 roků, což znamená, že spatřila světlo světa někdy v roce, kdy se potopil Titanic. Patřila mezi tzv. jižní rezidenty a jejím domovem byly zátoky a průlivy jižního cípu ostrova Vancouver. Po desetiletí zde byla pečlivě sledovaným jedincem i vděčným objektem k fotografování – stejně jako řada jiných příslušníků jejího druhu.

Kosatka dravá patří k nejznámějším kytovcům. Trochu za to může její anglický název killer whale, velryba zabiják, který vzbuzuje respekt již sám o sobě a spolu s řadou legend a mýtů přispívá k její neblahé pověsti. Ve skutečnosti vznikl název patrně špatným překladem ze španělštiny, kde měl spíše význam „zabíječ velryb“, což poukazuje na skutečnost, že koordinované hejno kosatek je schopno odloudit a zabít mláďata i těch největších kytovců. Přes veškeré velrybářské historky a dobrodružné příběhy však není znám jediný úmyslný útok na člověka. Pokud došlo k nějakému neštěstí, šlo vesměs o omyl či o zkratkovité jednání v zábavních mořských parcích.

Na druhé straně ale platí, že kosatka je vrcholným predátorem potravního řetězce. Tento největší zástupce čeledi delfínovitých dorůstá délky i více než 9 m a hmotnosti přes 6 t. Uvnitř široké tlamy skrývají kosatky 40–56 ostrých zubů, kterými jsou schopny uchvátit téměř jakoukoliv kořist. Jejich potravou bývají ryby, mořští savci, ptáci i mláďata jiných kytovců. Nezaleknou se ani takových predátorů, jako je velký bílý žralok, a během evoluce si vytvořily řadu důvtipných loveckých technik, které často patří k nejvděčnějším scénám v dokumentárních filmech o přírodě. Díky své inteligenci a sociálnímu instinktu jsou schopny kooperace a společných akcí, což z nich činí jedny z nejobávanějších obyvatel světových oceánů.

„Loď nebo zodiak?“ ptá se usměvavá slečna v kanceláři na nábřeží ve Victorii, hlavním městě provincie Britská Kolumbie. Reklamy na whale watching, pozorování velryb, jsou po celém městě a operátorů, kteří ho nabízejí, je tu hned několik. Celá členitá oblast ostrova Vancouver a západního pobřeží Kanady je na pozorování kytovců velmi vděčná. Výpravy vyjíždějí i přímo z Vancouveru či rybářských přístavů jako Tsawwassen, ale Victoria je „ve středu dění“. Cesta za kosatkami je odtud kratší, odpadá únavná a často nepříjemně rozhoupaná plavba do míst, kde se zdržují.

I když kanceláře slibují i jiné mořské savce, jako jsou delfíni, sviňuchy, lachtani a keporkakové, hlavním cílem jsou ko…

Další články z vydání o Kanadě naleznete zde