Lacco Ameno - Ischia - pohled na Monte Vico

Lacco Ameno – malé, ale tradiční

I když je Lacco Ameno s rozlohou pouhé 2 km2 nejmenší z šesti obcí na Ischii, jde o místo z mnoha důvodů jedinečné. Ideální je také jako východisko k objevování ostrova.

Město v dávných dobách zasvěcené Herkulovi, jak naznačuje jeho původní název Eraclio, později pojmenované Lacco („kámen“ nebo „jeskyně“) a v roce 1863 doplněné přívlastkem Ameno („pěkný, půvabný“), se pyšní nezaměnitelným symbolem: Il Fungo („houba“) je tufový útvar charakteristického tvaru hned u přístavního mola. Podle legendy se zelená skála vynořila z moře jako hrobka utonulých milenců, kteří spolu chtěli uprchnout z ostrova. Moře jim ale nepřálo, a tak tu hned u břehu zůstali pohřbeni na věky věků.

Lacco Ameno - Ischia - kamenný útvar Il Fungo, symbol ostrova
Útvar ze zeleného tufu přiléhavě nazývaný Houba není jen symbolem Lacco Amena, ale celého ostrova

Bez ohledu na legendy je však doložené, že Lacco Ameno stálo na počátku starověké historie ostrova, což dokládají bohaté archeologické nálezy z pahorku Monte Vico západně od obce. Mnohé z nich jsou k vidění v archeologickém muzeu ve vile Arbusto. Jde se k ní po hlavní nábřežní promenádě, která se v prvním úseku jmenuje Via Roma a poté Corso Angelo Rizzoli, kolem rázovitých domů, kavárniček a obchůdků s místními specialitami. Mezi nimi kraluje kosmetika vyrobená z místní termální vody, vyhlášené limoncello či oblíbené likéry z rukoly, mateřídoušky úzkolisté neboli divokého tymiánu a dalších bylinek. Čím více se blížíme k slavnému hotelu Regina Isabella, tím početnější jsou luxusní butiky, které si svými značkami nezadají s římskou Via del Corso. Ve zdejší architektuře, která mísí rybářské domy a italský prázdninový styl s puncem neapolské nedbalosti, působí poněkud kuriózně. Nejsou tady ale náhodou, vysoká koncentrace movitých klientů legendárního hotelu je tu zaručená.

Lacco Ameno - Ischia - Veřejná pláž
Veřejná pláž

Význam pětihvězdičkového hotelu Regina Isabella pro novodobou historii Ischie je srovnatelný s významem první řecké kolonizace ve starověku. Talentovaný vydavatel a filmový producent Angelo Rizzoli zde v 50. letech minulého století vybudoval na základech antických lázní první hotelový komplex na ostrově. Ten se stal jiskrou, jež zažehla moderní éru Ischie coby turistické mekky známé po celém světě. Kniha návštěv se může pochlubit podpisy slavných osobností od Charlieho Chaplina přes Jacqueline Kennedyovou a Aristotela Onassise, Liz Taylorovou s Richardem Burtonem až po Sofii Lorenovou či Ornellu Muti. Navzdory přehlídce takové společenské smetánky hotel dnes nepatří na ostrově mezi nejluxusnější. Ale jeho legenda, skvělá poloha u moře, termální lázně s výjimečnými prameny, michelinská restaurace Indaco anebo unikátní apartmán Liz Taylorové, to jsou důvody, proč si slavné hvězdy i politické osobnosti při zdejších pobytech vybírají právě tuto starou dobrou adresu.

Lacco Ameno - Ischia - pohle na turistický resort s bazény

Od vily Arbusto je to jen kousek na Piazza Santa Restituta. Na severozápadní straně náměstí stojí nijak nápadná jednolodní bazilika zasvěcená této patronce Ischie. Příběh této raně křesťanské mučednice, která zemřela ve 3. stol. za Diokleciánova pronásledování křesťanů, vypráví většina obrazů v kostele. Svatá Restituta pocházela z města Bizerte v dnešním Tunisku. Podle středověké legendy byla po krutém mučení vyslána na moře v hořícím člunu naloženém koudelí a pryskyřicí. Oheň jí však neublížil a Bůh seslal anděla, který zavedl člun k Ischii, kde přistál v dnešní zátoce San Montano v Lacco Amenu. Její nepoškozené tělo tam našla jedna místní křesťanka, která svolala ostatní souvěrce, a ti světici pohřbili na úpatí pahorku Monte Vico v místech, kde dnes stojí svatyně sv. Restituty…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa Ischia

Lacco Ameno