Anglický název Lake District zní stroze až úředně, jeho český ekvivalent vyvolává poetičtější představy – Jezerní oblast. Rozkládá se na severozápadě Anglie a své jméno odvozuje od deseti velkých přírodních jezer ledovcového původu a řady přehradních nádrží, z nichž některé zásobují kraj pitnou vodou. Je to nejen nejvodnatější, ale i nejhornatější oblast Anglie. Tvoří ji masiv Cumbrických hor, paprsčitě rozbrázděný hlubokými údolími – 110 vrcholů přesahuje 610 m, nejvyšší z nich je Scafell Pike (978 m).
Krajinu formovala sopečná činnost, kaledonské vrásnění a usazování vápenatých sedimentů mělkého moře. Konečnou podobu reliéfu vtiskly ledovce, zvláště würmský před 15 tisíci lety.
Proto jsou pro oblast typické trogy – údolí vyhloubená do tvaru U. Jejich horní partie často zakončují kary se zbytkovými jezery, tzv. tarns (po našem oka či plesa). Mnohé vrcholy jsou skalnaté, v nížinatých místech se rozkládají rašeliniště. Už od dob Normanů se tu kopcům
říká fells, což je jasně odvozeno od skandinávských fjellů.
Kolik těch jezer tady vlastně je, na to se dá odpovědět cimrmanovsky: bezpočet. Kupodivu jenom jedno z nich má ale slovo lake v názvu (Bassenthwaite Lake), daleko častější jsou koncovky –water (voda) nebo -mere, jež vyvolává představu moře, ale znamená spíš menší vodní plochu.
Hory a blízké moře odchytávají vydatné srážky (v průměru 2000 mm ročně), z čehož plyne další primát: Lake District je nejvlhčí oblastí celé Anglie. Seathwaite v údolí Borrowdale je nejdeštivějším obydleným místem v Anglii s ročním úhrnem srážek kolem 3500 mm, u nedalekého Sprinkling Tarn spadne v některých letech i přes 5000 mm srážek. Naopak Keswick na konci téhož údolí má „jen“ 1470 mm a Penrith na severovýchodě pouze 870 mm. Vzdor mírným zimám tu sníh není vzácností – vrch Helwellyn (951 m) nad jezerem Grasmere bývá sněhem pokryt v průměru dva měsíce v roce.
Je to i oblast větrná, zvláště na pobřeží Irského moře a ve vrcholových partiích. Ani o mlhu není nouze po celý rok, takže slunce se skrz mraky prodere vlastně dost vzácně. Přesto sem ročně zavítá na 14 milionů turistů. Zádumčivá, sytě zelená krajina, úhledné vesničky s břidlicovými domky a malebnými zákoutími dýchají neopakovatelným kouzlem a anglické krámky a hospůdky jsou tak nazdobené, že prostě nemůžete nevstoupit.
Jezero Windermere na jižních svazích patří k největším ledovcovým jezerům v Anglii: je dlouhé 16 km a hluboké přes 70 m. Na severu je obklopeno horami, na jihu z něj vytéká řeka Leven, která ústí do zálivu Morecambe Bay. Břehy jsou zalesněné – lesem Elleray vede cesta na pěknou vyhlídku Orrest Head.
Coniston Water jako by bylo zmenšenou kopií předešlého. Na severním břehu jeho malebnost umocňují skalní útesy, ale do dějin se zapsalo smutně: při pokusu překonat světový rychlostní…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Anglie 2