Slavnosti las Fallas ve Valencii - Hotová socha Panny Marie Opuštěných

Las Fallas ve Valencii

Las Fallas
Co je pro někoho nesnesitelné či nepochopitelné, je pro druhého člověka přirozené a jasné. Takové jsou slavnosti fallas ve Valencii. Petardy, hustý dým, spousta kouře a davy lidí na ulici ve dne i v noci. Ve španělských slavnostech se odráží nespoutané a bláznivé veselí dané prchavostí života, kterou jako by si Španělé neustále uvědomovali. Vyrobit, radovat se a spálit, tak by se jednoduše dal vyjádřit princip valencijských fallas, které jsou na seznamu Nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsány od roku 2016.

Je půl osmé ráno, poslední únorová neděle. V centru Valencie je na tuto dobu neobvykle živo. Už před hodinou se po staré části města rozeběhli dobrovolníci ze spolků casal fallero, aby sezvali všechny zájemce k zahájení neobvyklých slavností, které Valencie a okolní vesnice organizují již od roku 1784. Před Torres de Serranos, středověkými branami do města, čekají nedočkavě stovky lidí. Na ochozech věží se už shromáždili všichni zástupci města společně s falleras, vybranými královnami krásy, které budou vládnout nejen slavnostem, ale pomyslně i po dobu jednoho roku celému městu. Starostka Valencie té hlavní a nejkrásnější z nich předává symbolické klíče od města. Třítýdenní slavnosti, v jejichž závěru je město jako v jednom ohni, mohou začít.

Las Fallas ve Valencii - obří sousoší na náměstí Plaza del Ayuntamiento před valencijskou radnicí
Na náměstí Plaza del Ayuntamiento před valencijskou radnicí se vždy instaluje obří sousoší financované z obecních peněz. Letos byla jeho dominantou římská bohyně míru Pax

Vyvrcholení, na které se všichni těší, nastane však až 19. března na svátek sv. Josefa. Ten je patronem truhlářů a odtud pochází slavná tradice pálení figurín. Původně ve středověku truhláři se začínajícím jarem čistili své dílny a pálili všechno staré a nepotřebné harampádí – kromě jiného také dřevěné tyče, na které si v zimě věšeli olejové svítilny. S počínajícím jarem se vracelo i světlo do jejich dílen a svítilen nebylo třeba. Nějakého truhláře napadlo, že by tuto dřevěnou tyč zvanou parot mohl ozdobit starými hadry, a tak se zrodila první ninot neboli „loutka“. Odtud byl už jen krůček ke vzniku prvních figurín ze dřeva a hadrů, které představovaly společenské vrstvy a osoby, jež chtěl lid zesměšnit. Klér, šlechta nebo politici.  Falla, latinsky facula, znamená pochodeň a podle dobových pramenů vstoupil aragonský král Jakub I. Dobyvatel do města v průvodu, kde jezdci drželi pochodně. A protože na závěr celé slavnosti jsou téměř všechny figuríny a sousoší spáleny a hoří jako pochodně, říká se tomuto svátku fallas. Téměř – od roku 1934 totiž platí, že vždy jedna ninot z dětské kategorie a jedna z dospělé je omilostněna. Jsou přeneseny do muzea fallas, kde je dnes vystaveno na 800 figurín, které na základě lidového hlasování dostaly možnost dále existovat.

Las Fallas ve Valencii - tanečnice na ulici
V průběhu slavností kypí valencijské ulice zábavou

Na začátku se pálily piliny, dřevěný odpad a hadry. Pak to byly figuríny ze sádrokartonu a později ze speciálního plastu, protože vyrobit sousoší už bylo tak náročné, že to vyžadovalo zcela nový materiál. Jenže právě použití plastů, nových barev a technologií znamenalo, že se do ovzduší vypouštělo velké množství CO2, a tak se v roce 2019 poprvé objevily ekologické sochy z rýžové slámy a jako základní materiál se opět vrátilo dřevo.

Dnešní figuríny a sousoší jsou opravdu umělecká veledíla. Ve Valencii si většina spolků najímá na výrobu alegorických sousoší významné umělce a malíře. Peníze na svoji fallu získávají z darů, z loterie, z příspěvků členů a přibližně 25 % z doložené ceny jim proplatí radnice. Vybrané peníze jsou určeny nejen na výroby sousoší, ale i na občerstvení, které se v době svátků podává ve skromných podmínkách fallerského klubu, a to pouze jeho čle..

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Španělsko – památky UNESCO 2

Las Fallas