Za energií do Gasteinského údolí

Připustíte-li, že skřítkové, ochránci lesů, potoků, neviditelní obyvatelé skal, jeskyní a nejrůznější přírodní bytosti skutečně existují, usilují o zdraví krajiny a ti nejodvážnější z nich spolupracují s lidmi, tak pravděpodobně brzy takovou bytost potkáte. Já se proto vydala do Dorfgasteinu za Alfredem Johannem Silbergasserem, který působí v Gasteinském údolí jako horský průvodce, ale také jako lektor jógy, šaman a vypravěč pohádek, které sám píše.
Gasteinské údolí na jihu Salcburska je proslulé termálními lázněmi. Jako součást procedur se předepisují i dlouhé procházky lesem. Jak dokládají vědecké studie, les mírní stres, posiluje imunitní systém a zvyšuje pocit vlastní hodnoty. Považuje se za místo tužeb a rozjímání, slibuje klid, odpočinek, vnitřní mír. Japonští lékaři například doporučují šinrin-joku, lesní terapii. Jejím vášnivým propagátorem je i Alfred Johann Silbergasser.
V roli průvodce-energetika doprovází zájemce na speciální místa, která vyzařují léčivou energii. Ukazuje mi vědecké studie o měření energie v Gasteinském údolí. Sám rád pobývá v jeskyni Entrische Kirche, největší jeskyni salcburské části Centrálních Alp, kde se v době protireformace na počátku 18. stol. scházeli protestanti k tajným bohoslužbám a shromážděním. Alfred je aktivním členem pracovní skupiny Gaia Gastuna, která se stará o mystická místa Gasteinského údolí. Kromě zmíněné jeskyně patří mezi energetická místa určité stromy a kaple, zejména kaple sv. Anny a také kaple Drei Waller. Nejpozoruhodnějším tématem Alfreda jsou litopunkturní kameny, které jsou po vzoru akupunktury zasazeny na sedmi místech v celém údolí, jehož páteří je říčka Gasteiner Ache…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 8/2020

Shopping Cart