Lichtenštejnské banky - moderní trakt Lichtensteinische Landesbank

Lichtenštejnské banky již nemlčí

Lichtenštejnské banky
V posledních letech alpské knížectví přešlo od neproniknutelného bankovního tajemství k přesně opačné strategii. V letošním roce se stalo jednou z prvních zemí na světě, které jsou připraveny na automatickou výměnu informací v daňové oblasti.

Historie lichtenštejnského bankovnictví sahá do roku 1861, kdy zde byla založena Zins und Credit-Landes-Anstalt, později přejmenovaná na Liechtensteinische Landesbank. Jejím úkolem bylo shromažďovat vklady a poskytovat úvěry zemědělcům a začínajícímu lehkému průmyslu. Zdejší kraj byl velmi chudý, podobně jako byla tehdy chudá i větší část sousedního Švýcarska a úvěr na podnikání byl potřeba.

Rozpad Rakousko-Uherska v roce 1918 a poválečná hyperinflace v Rakouské republice „vynulovala“ úspory lichtenštejnských občanů, firem i státu a obcí, protože tehdejší měnou v knížectví byla rakouská koruna. Tyto problémy a špatné investice přivedly téměř k bankrotu další zdejší banku: Bank in Liechtenstein. Před krachem ji v roce 1920 zachránila masivní pomoc knížecího domu, který nakonec banku koupil a v dalších desetiletích si pak s ní nevěděl příliš rady.

Až do konce 2. světové války byly v Lichtenštejnsku jen tyto dvě banky, které sloužily k financování domácích a zahraničních investic nebo k uložení peněz např. klientů židovského původu. Jakmile se koncem 30. let objevilo akutní nebezpečí anexe ze strany třetí říše, uložený kapitál bleskově zmizel v bezpečnějších zemích.

Boom lichtenštejnského bankovnictví začal až po roce 1970, když korunní princ Jan Adam II. prosadil liberalizaci bankovního sektoru. Jeho cílem bylo podpořit investice do hospodářství a vybudovat bankovní centrum, kvalitativně rovnocenné švýcarskému sousedovi. Většina bankéřů v zemi helvétského kříže se této vizi blahosklonně usmívala, ale za několik let byla překvapena, že to jejich lichtenštejnští kolegové dokázali.

Země s nízkými daněmi, kvalitními bankovními službami a silným bankovním tajemstvím skutečně začala lákat firemní i privátní klienty. Lichtenštejnsko se nebránilo ani takovým novinkám, jako byly platební karty a bankomaty, které zdejší banky nabídly již v roce 1970 mezi prvními zeměmi v Evropě…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Lichtenštejnsko

Lichtenštejnské banky