Lima - katedrála

Lima – z mostu k promenádě

Jsou lidé, kteří tvrdí, že největší chybou Limy bylo její založení. A jsou lidé, pro které je ocelově šedý svět ulic Limy, protkaný jemnými kapkami garúy, tou největší poezií. Každý si o tomto podivném městě může myslet své, určitě by ale bylo chybou snažit se mu vyhnout.

Lima má mnohem delší historii, než naznačuje rok 1535, kdy byla založena. Již ve 2.–7. století se na centrálním pobřeží Peru rozvíjela kultura Lima a pozůstatky jejího obřadního střediska Huaca Pucllana lze dnes zhlédnout v moderní čtvrti Miraflores. Ostře tak kontrastují s dynamickou tváří Limy 21. století. Traduje se, že Francisco Pizarro pokřtil budoucí metropoli jako Město králů, Ciudad de los Reyes, neboť o jejím založení bylo rozhodnuto na svátek Tří králů. Už na nejstarších španělských mapách Peru se však vedle tohoto honosného a symbolického jména začal objevovat název Lima, který nakonec původní označení zcela vytlačil. Přitom dodnes není zcela jasné, jak toto slovo, zřejmě aymarského původu, vzniklo – snad odkazuje na životadárnou řeku Rímac, která městem protéká.

Prestiž Limy značně vzrostla poté, co byla roku 1543 ustanovena hlavním městem místokrálovství Peru a sídlem Nejvyššího soudu, Real Audiencia. Zároveň tu také byla zřízena univerzita San Marcos, vůbec první univerzita na západní polokouli. Navzdory dvěma silným zemětřesením a neodbytným pirátům se Lima stala během 17. století srdcem rozsáhlé obchodní sítě sahající od Evropy k Filipínám. Přírodní síly však tomuto rozkvětu zřejmě nepřály, neboť v polovině 18. století město zažilo další silný otřes, který jej téměř srovnal se zemí. Počátek druhé poloviny 19. století byl díky výnosnému exportu guána pro Limu velmi příznivý, a město tak mohlo zapomenout na předchozí tragédii. Zanedlouho si však muselo hojit další rány, které utržilo v konfliktu s Chile. Během těchto procesů obnovy, růstu a modernizace město postupně měnilo svou tvář. Zároveň z něj také mizely dozvuky koloniálních dnů spolu s výjevy vznešených kavalírů a dam mávajících na ně šátečky z dřevěných vyřezávaných balkonů.

„Staré město, tichá iluze, krásná pravda, má inspirace, stará Lima, která odchází. Panství tvého včerejška nám z balkonů kyne sbohem, skrývaje své pohrdání,“ zpívala Chabuca Granda, Peruánci milovaná interpretka kreolských valsů a afro-peruán…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Peru

Lima