Lombardská jezera

Na severu Lombardie se do jižního podhůří Alp zakusují jezera Maggiore a Como. Jejich břehy obklopuje zeleň středomořské vegetace, která přechází v ohromující horské scenérie.

Koupat se v překvapivě teplé vodě jezer a přitom vzhlížet na zasněžené vrcholy patří k nejromantičtějším zážitkům, které lze v Evropě najít.

Zatímco o Lago Maggiore se Lombardie dělí se sousedním Piemontem a severní část jezera patří Švýcarsku, Lago Como je celé lombardské. Jezera ledovcového původu patří k nejhlubším v Evropě, dno Coma dělí od hladiny 410 m. Díky Alpám, které brání přílivu studeného vzduchu od severu, zde vládne velmi přívětivé, mírně vlhké a teplé klima. Voda se ohřeje v červenci na 24 i více stupňů. Kolem jezera se vyskytuje spousta nevelkých pláží s drobnými kamínky, které lidé využívají ke slunění a koupání. Středomořské podnebí také svědčí rostlinám. Břehy jezera jsou porostlé bujným středomořským rostlinstvem, které s tyrkysově modrou hladinou vytváří nádherné barevné kombinace. Pro jezero jsou typické dva druhy větrů, které se ve vládě střídají. V noci vane od severu tivano a od poledne do soumraku pak od jihu breva. Výsledkem je stále svěží a čistý vzduch, jehož blahodárných účinků lidé využívají v několika klimatických lázních, které kolem jezera vznikly. Přitahují Italy i zahraniční návštěvníky. Vítr na Como slouží také příznivcům windsurfingu a kitesurfingu. Oblíbené jsou ale i další vodní sporty jako třeba vodní lyžování.

Como má tvar obrácené vidlice. Právě v místě, kde se vodní hladina rozděluje do dvou ramen, se nacházejí nejkrásnější scenerie. Městečka Menaggio, Varenna a Bellagio, každé na jiném břehu, vytvářejí pomyslné vrcholy trojúhelníku propojené linkami výletních lodí, jež v létě křižují jezero v krátkých intervalech. Menaggio se zapsalo do bedekrů jako rušné letovisko, které je dobrou základnou pro pěší i cyklistické výlety a koupání. Bellagio má pověst mondénního místa. Kdysi do této „perly na jezeře“ s oblibou zajížděli angličtí králové a duch monarchie jako by v něm přetrvával. Hotel Villa Serbelloni z druhé poloviny 19. stol., stojící přímo na břehu jezera, lze považovat za ojedinělou architektonickou a kulturní památku. Jeho interiéry zdobí fresky zachycující mytologické scény, kazetové stropy krášlí rostlinné motivy. K výbavě hotelu patří perské koberce, křišťálové lustry a nábytek ve stylu art nouveau. Po mramorovém schodišti kráčeli milánští aristokraté i politici a celebrity z celého světa: Winston Churchill se zde zotavoval po válce, hotel hostil americké prezidenty F. D. Roosevelta i J. F. Kennedyho, Rothschildy, herce a herečky Mary Pickfordovou, Douglase Fairbankse, Clarka Gabla a mnohé další. Zdejší nábřežní promenáda je vyhlášená. Na jejím konci čeká návštěvníky pláž a příjemné koupání.

Na jezeře Maggiore se podobnému věhlasu těší Boromejské ostrovy, přístupné lodní dopravou z městečka Stresa. Na několika ostrůvcích si mocní Boromejové vybudovali svůj „ráj na zemi“, který dnes obdivují návštěvníci. Velkolepá měděná socha kardinála Karla Boromejského se tyčí na břehu jezera v Aroně, kde se na hradě nad městem v roce 1538 narodil. Boromejský palác vystavěný v 17. stol. stojí na ostrově Isola Bella, kde ho obklopuje půvabné přírodní prostředí, zvláště terasovité zahrady s letohrádky, umělými jeskyněmi a plastikami, mezi nimiž se procházejí pávi. Nádhernou zahradu s mnoha vzácnými druhy květin i stromů dal na kusu skály vystavět pro svou ženu Isabelu…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Milán a Lombardie