Louvre Abú Zabí
V souvislosti s Abú Zabí se často skloňuje fenomén „modern heritage“, který můžeme volně přeložit jako moderní kulturní dědictví či odkaz ve smyslu vzájemné koexistence a prolínání tradičních hodnot a inovativních přístupů. Minulost s budoucností se potkávají na mnoha místech a nejzřetelněji se toto spojení zrcadlí v architektuře a v urbánním prostoru a kontextu. Význam tohoto fenoménu pak vychází z historických, politických, symbolických, sociálních, ekonomických, estetických a technologických hodnot.
Ostrov Saadíját (Saadiyat Island) dnes patří k místům, kde se doslova přepisují dějiny. Již od roku 2009 funguje výstavní a umělecké centrum Manárat al-Saadíját. Plánovaná kulturně-umělecká čtvrť zahrnuje nejmoderněji koncipovaná muzea současnosti i galerie světového významu. Některé projekty již byly dokončeny, na většině míst ale stále probíhá výstavba, tvář ostrova se tak mění každým den. Muzeum Louvre Abu Dhabi bylo slavnostně otevřeno v roce 2017. Mistrovské dílo, které tvoří 55 budov, navrhl slavný francouzský architekt Jean Nouvel. Ve 23 z nich jsou stálé galerie, které staví vedle sebe artefakty různých civilizací na časové ose dějin lidstva. Nalezneme zde umělecká díla a objekty od prehistorie po současnost. Jednotícím prvkem je prostorová vzdušnost a voda jako základní živel. Stříbřitá kopule o průměru 180 m jako by se vznášela nad muzeem, ale ve skutečnosti váží 7500 t (zhruba tolik jako Eiffelova věž). Tvoří ji osm propojených perforovaných vrstev z oceli a hliníku, které vytvářejí vzorec 7850 „hvězd“ propouštějících denní světlo v jedinečné hře světel a stínů označované jako „světelný déšť“, jež je reflexí arabských geometrických vzorů.
Do dvou let by mělo být zpřístupněno Natural History Museum Abu Dhabi (zaměřeno na evoluci vesmíru, vznik planety Země, vývoj druhů). Mezi další projekty patří Zayed National Museum, jež bude zasvěceno památce a odkazu šejka Zájeda, nebo galerie současného umění Guggenheim Abu Dhabi, za kterou stojí renomovaný americko-kanadský architekt Frank O. Gehry (jeden z autorů Tančícího domu v Praze). Těšit se můžeme i na Maritime Museum (Muzeum námořnictví), které projektoval japonský fenomén Tadao Andó, nebo na Performing Arts Centre z ateliéru věhlasné architektky iráckého původu Zahy Hadídové.
Ostrov Jás (Yas Island) o rozloze 25 km2 je oblíbenou turistickou destinací a místem pro relaxaci, zábavu, nákupy i sportovní vyžití. Na ikonickém závodním okruhu Yas Marina se od roku 2009 jezdí pravidelně jeden ze závodů formule 1. Tematický park Ferrari World se může pochlubit nejrychlejší horskou dráhou Formula Rossa, kde vozíky dosáhnou zrychlení na maximální rychlost 240 km/h za méně než 5 sekund, součástí parku jsou i okruh pro motokáry, různé simulátory a expozice této věhlasné italské automobilky. K dalším atrakcím ostrova patří Yas Waterworld (akvapark tematicky čerpající z folkloru a z příběhu O ztracené perle), Yas Clymb (nejvyšší lezecká stěna vysoká 43 m a nejširší komora pro létání ve větrném tunelu) nebo Yas Bay (tříkilometrová promenáda podél epické maríny, která navazuje na hotely, pláže, golfové hřiště a obří nákupní centrum). V roce 2023 má být zpřístupněn mořem inspirovaný tematický park SeaWorld Abu Dhabi, který se tak připojí k Warner Bros World. Jeho součástí bude i centrum mořského výzkumu a ochrany, regionální ochranářské projekty se zřetelem na ekosystém Zálivu a největší a nejdražší mořské akvárium na světě s více než 68 000 živočichy včetně žraloků, mant nebo mořských želv.
Masdar City v Abú Zabí má ambice stát se prvním světovým zcela soběstačným eko-městem. Lokalita byla zpřístupněna v roce 2008, vyznačuje se unikátní architekturou a využitím solární energie, operují tu elektrická vozítka PRT (Personal Rapid Transport). Centrální větrný tunel ochlazuje vzduch v ulicích. Na ploše 6 km2 zatím trvale žije asi 1300 obyvatel a sídlí tu institut vědy a technologie a univ…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Spojené arabské emiráty