Lyžařské muzeum v Mürzzuschlagu - expozice

Lyžařské muzeum v Mürzzuschlagu

Lyžařské muzeum
Snad každá země má svůj národní sport, kterým žije nebo se mu věnuje většina místního obyvatelstva. V Čechách si můžete téměř s kýmkoliv popovídat o fotbale nebo hokeji a při světových šampionátech probíhají bouřlivé debaty, národ fandí a žije touto událostí. V Rakousku je sportem číslo jedna bezpochyby lyžování.

I v té nejmenší vesničce a odlehlých údolích daleko od lyžařských center si můžete popovídat o nejnovějších událostech sezony s mladými, stejně jako se starší generací. Starší paní domu v zástěře vám s hrdostí ukáže své Ski uložené v komoře, s povytaženou sukní zasvěceně předvede, jak dát nohy, abyste správně vyjeli oblouk, a u televizního přenosu ze sjezdu Světového poháru vysvětlí, kde závodník udělal chybu. Všichni tu lyžováním žijí, všichni mu rozumějí, vítězové Světových pohárů, mistrovství světa nebo olympiád se stávají národními hrdiny a jejich sláva si v ničem nezadá s věhlasem filmových hvězd.

Jak to všechno začalo? Nebudeme zde řešit dávné spory o to, zda je kolébkou lyžování Rakousko, Švýcarsko nebo jiná alpská země. Asi by se to vůbec nelíbilo Norům, kteří si právě na tomto faktu zakládají. Spokojíme se s konstatováním, že v Rakousku má alpské lyžování dlouhou historii.

Přejeli jsme Semmering, malé lyžařské středisko nedaleko Vídně, a před námi se otevřel nádherný pohled do údolí řeky Mürz sevřeného dvěma hřebeny Alp. Sjíždíme dolů a z dálnice odbočujeme do Mürzzuschlagu, kde je naším cílem Muzeum zimních sportů (Winter!Sport!Museum!). Ne náhodou je největší lyžařské muzeum v Rakousku s padesátiletou tradicí právě zde. Lyžování tu zapustilo kořeny před více než 100 lety, kdy si místní hoteliér Toni Schruf a jeho přítel Max Kleinoscheg nechali dovézt první lyže z Norska a na okolních svazích začali objevovat jejich tajemství. Nebyli sami, kdo v tehdejší monarchii propadl kouzlu prkýnek, ale jejich zvláštní přínos spočíval v šíření lyžařské osvěty mezi místním obyvatelstvem a v založení Svazu štýrských lyžařů. K tomu se rozhodli 8. 2. 1892, když spolu s Walterem Wenderichem právě zdolali na…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Štýrsko

Lyžařské muzeum v Mürzzuschlagu