Madonie - po trase Targa Florio se dnes jezdí i závody veteránů

Madonie

Regionální přírodní park Madonie se stejnojmenným horským masivem Madonie patří k největším chráněným oblastem na Sicílii. Na ploše 400 km2 nabízí vysoký stupeň biodiverzity a krásnou krajinu – pásmo hor s vrcholy dosahujícími nadmořské výšky skoro 2000 m n. m., zelená údolí, středověké vesnice, úchvatné scenerie.

Uprostřed této hornaté krajiny leží Castelbuono, půvabné městečko s 9000 obyvateli, obklopené lesy s duby, kaštany, třešněmi či jasany. Na kopci se tyčí impozantní hrad s čtvercovými nárožními věžemi, který v roce 1316 nechal postavit Francesco I. Ventimiglia z nejbohatšího a nejvlivnějších šlechtického rodu v sicilské historii. Roku 1683 byla na hradě vybudována Cappella Palatina, nádherně vyzdobená mramorem a štukem s množstvím putti. V kapli jsou uloženy relikvie sv. Anny, patronky města.

Madonie - Petralia Soprana – kostel Santa Maria di Loreto
Petralia Soprana – kostel Santa Maria di Loreto

Kolem hradu vzniklo městečko s početnými kostely. Jeden z nich, starý mateřský kostel (Matrice Vecchia) Nanebevzetí Panny Marie ze 14. stol. s portálem ve stylu katalánské gotiky, renesančním portikem a kampanilou, jejíž vrchol pokrývají barevné kachlíky, stojí na náměstí piazza Margherita s hezkou kašnou z 16. stol. V kostele sv. Františka ze začátku 14. stol. a v 18. stol. opravovaném se nachází mauzoleum rodu Ventimiglia a v chóru jedny ze tří nejstarších varhan v Itálii z roku 1547.

Když před polednem přijíždíme do městečka, je na piazza Margherita rušno: Několik desítek automobilových veteránů značky MG z nejrůznějších evropských zemí je seřazeno před radnicí, další stojí u hradu. Jejich posádky si vychutnávají manna panettone, místní specialitu z manny, kterou je Castelbuono pověstné. Tato ztuhlá sladká pryskyřice jasanu mannového neboli jasanu zimnáře, která vytéká z řezů v kůře stromů, se používá ve farmakologii a také v místních cukrárnách. Castelbuono je jedním z mála míst, kde se tento druh jasanu pěstuje.

Madonie - Eliška Junková při návratu do Prahy ze závodu Targa Florio
Eliška Junková dojela v roce 1928 v závodě Targa Florio na pátém místě. Snímek ji zachycuje při jejím návratu ze závodu do Prahy

Řidiči veteránů čekají na povel ke staru rallye, která vede klikatými horskými silnicemi Madonie po trase legendárního automobilového závodu Targa Florio, nejstaršího v Evropě. Poprvé jej uspořádal v roce 1906 Sicilan Vincenzo Florio, který na ostrov přivezl také první automobil. Mohl si to dovolit, dynastie Floriů byla v 19. stol. jednou z nejbohatších v celé Itálii. Vincenzo si proto mohl naplno užívat své vášně ve společn…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Sicílie

Madonie